موسیقی ایران

کتاب و آلبوم «موسیقی حماسی و آیینی مازندران» رونمایی می‌شود

به گزارش کامینگ سون موزیک: مجموعه صوتی و نوشتاری «موسیقی حماسی و آیینی مازندران» دوشنبه 30 دی در سالن آمفی‌تئاتر زنده‌یاد سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران رونمایی می‌شود.

«موسیقی حماسی و آیینی مازندران» مجموعه‌ای پژوهشی است که با نگاهی ژرف به بررسی منظومه‌های حماسی و آیینی مازندران می‌پردازد و از سوی شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا و نشر نُت به بازار آثار فرهنگی عرضه شده است.

«محمد غلامی» مدیرعامل شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا درباره این اثر گفت: «این مجموعه‌ی پژوهشی به همراه یک آلبوم موسیقی -به عنوان موسیقی شاهد بر منظومه‌ها- تهیه و توزیع ‌شده که بازخوانی تمامی منظومه‌ها بر عهده‌ی استاد «ابوالحسن خوشرو» بوده است.»

غلامی اظهار کرد: «انتخاب ایشان به عنوان خواننده‌ی این اثر از چند جهت مورد اهمیت است. چیرگی استاد خوشرو بر آواز اصیل مازندرانی بر کسی پوشیده نیست. ضمن این که پژواک صدای این هنرمند برجسته در بیان گزاره‌های حماسی و به کارگیری تزئینات و تحریرهای متنوع، جلوه‌ای ویژه به موسیقی می‌بخشد. گزینش او به عنوان یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های موسیقی مازندران با توجه به عمق اصالت کلام و لحن و لهجه‌ی او از اهمیت و ضرورت زیادی برخوردار است.»

او افزود: «بازخوانی و بازشناسی موسیقی و اشعار این افسانه‌های عامیانه، می‌تواند سهم بسزایی در شناخت میراث ارزنده‌ی شفاهی آن دوران و شرایط اجتماعی، فرهنگی و تاریخی و نیز سطح فرهنگ و دغدغه‌مندی مردمان آن دیار ایفا کند.»

غلامی نگهداری از حافظه‌ی شنیداری اقوام را یک اصل انکارناپذیر در توسعه فرهنگی به عنوان یکی از پایه‌های توسعه اجتماعی برشمرد و گفت: «موسیقی اقوام چیزی جز روایت‌های مردمان بومی از سوز و گدازهای فردی و افسانه‌های اجتماعی نیست و مجموعه‌ای از این روایت‌های واحد با در نظر داشتن تفاوت‌های کوچک در لحن و محتوا حافظه‌ی شنیداری یک قوم را تشکیل می‌دهد. در این میان شخصیت‌های افسانه‌ای و منظومه‌های قهرمان‌محوری به وجود می‌آیند که هر کدام مربوط به دوره‌ی زمانی به خصوصی می‌شوند و بر اثر ورود به ترانه‌های عامیانه‌ی مردمان و زندگی روزمره‌ی آن مردم، ماندگاری می‌یابند.»

رونمایی از این مجموعه، روز دوشنبه 30 دی‌ 1398 با اجرای قطعاتی از آلبوم توسط «محمود شریفی» و در حضور هنرمندان دخیل در تولید این اثر و چهره‌های اثرگذار موسیقی و هنر استان، در سالن سلمان هراتی اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می‌شود.

حضور در این مراسم برای همه علاقه‌مندان آزاد است.

این مجموعه آثار چندی پیش در آمل با حضور «علی اکبر شکارچی» رونمایی شده بود.

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=5363

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا