موسیقیموسیقی ایرانهنرمندان

پاسخ وزارت ارشاد به مشکلات مدرسان و آموزشگاه‌داران موسیقی

به گزارش کامینگ سون موزیک: دفتر برنامه­‌ریزی و آموزش­‌های هنری معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مطلب با عنوان “مشکلات مدرسان و آموزشگاه داران موسیقی” پاسخ داد.

پیرو درج مطلبی با عنوان “مشکلات مدرسان و آموزشگاه داران موسیقی” در تاریخ 28 بهمن 1398  توضیح زیر ارائه می‌شود. باتوجه به اینکه در مطلب مذکور مطالبی خلاف واقع بیان شده است که می‌تواند اطلاعات نادرست به مخاطبان منتقل کند، ضروری است که توضیح زیر در آن خبرگزاری منتشر شود.

1- مشکلات به وجود آمده از بحران کرونا در تمامی مشاغل تاثیرات زیادی بر عملکرد و فعالیت آنها گذاشته و آموزشگاه­های آزاد هنری نیز در تمامی رشته‌ها با محدویت‌های فراوان آموزشی و افت عملکرد و حتی ناگزیر با تعلیق موقت فعالیت مواجه شدند، دفتر آموزش از همان ابتدا در پی کاهش تاثیرات و حمایت از این قشر هنرمند بود که در مواردی با اعطای تسهیلات کم بهره سعی کرد بخشی از خسارات وارده به آنها را جبران کند که همچنان نیز ادامه دارد. البته با توجه به شرایط حاکم و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغی از سوی ستاد مبارزه با کرونا بسیاری از فعالان در این حوزه از طریق آموزش‌های آنلاین و از راه دور بخشی از فعالیت­های خود را ادامه دادند که با بررسی‌های میدانی صورت گرفته در این راه نیز موفق بوده‌اند.

2- از آنجا که مقوله آموزش هنر همواره در همه ادوار از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار بوده، در همین راستا، دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌­های هنری، به عنوان متولی قانونی رسیدگی و نظارت بر آموزشگاه‌های آزاد هنری و بر اساس شرح وظایف خود، ذیل مصوبه 477 شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضمن نظام بخشیدن به وضعیت آموزش آزاد هنر در کشور، شرایط مناسبی را برای ارج نهادن به حقوق شهروندان و تشویق عموم به رعایت قانون و ارتقا سطح کیفی آموزش و جذب افراد مستعد به مراکز معتبر و واجد صلاحیت فراهم سازد. از این رو برای تحقق این هدف ضمن عقد تفاهم‌نامه با تشکل‌های هنری از جمله خانه موسیقی ایران برای متقاضیان رشته موسیقی و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر برای رشته‌های تجسمی، نمایشی، خوشنویسی و هنرهای سنتی در راستای سیاست­های ابلاغی، آزمون­های مصاحبه از مربیان یا هنرآموزان شاغل در آموزشگاه­‌های آزاد هنری تحت پوشش که شرایط، معیارها و صلاحیت لازم را دارا هستند، برگزار شده است.

3- در خصوص مبلغ آزمون عنوان شده بود که متقاضی باید مبلغ 20 هزار تومان وجه آزمون را پرداخت کند که این مبلغ مربوط به آزمون­های سال 1385 است آزمون­‌های کارت صلاحیت تدریس بر اساس تفاهم صورت گرفته توسط استادان رشته های مذکور انجام می­گردد و از آنجا که این دفتر اعتبار و بودجه ای برای هزینه‌های برگزاری آزمون­ها در اختیار ندارد تمامی مبلغ دریافتی از متقاضی توسط مجریان آزمون دریافت و هزینه می­‌گردد که شامل دستمزد استادان آزمون، پشتیبانی سامانه اینترنتی آزمون و دبیرخانه و هزینه های جاری دیگر مراکز مجری است . و دفتر آموزش هیچ بهره‌ای از مبالغ پرداختی متقاضیان نمی‌­برد.

4- با توجه به اینکه مدارک تحصیلی متقاضیان در رشته تخصصی ملاک و معیاری برای تدریس آنان قلمداد نمی­‌شود، لذا تمامی آنها باید برای احراز شرایط صلاحیت تدریس در آزمون­‌های مربوطه شرکت کنند. ذکر این نکته ضروری است که در نمونه‌های زیادی از آزمون­‌های ادوار گذشته بسیاری از متقاضیان رشته موسیقی با وجود دارا بودن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته خود، به علت ضعف در تئوری و موارد دیگر تخصصی در آزمون­‌ها مردود شدند.

5- در خبر عنوان شده بود که متقاضیان تمدید کارت هم باید آزمون بدهند که این موضوع هم خلاف واقع است چون تمامی دارندگان کارت‌های قبلی و حتی کسانی که در آزمون­‌های ادوار گذشته قبول شده و به هر علت نتوانسته بودند کارت خود را دریافت کنند از آزمون معاف هستند، همچنین مدیران مسئول آموزشگاه‌­های آزاد هنری، پیشکسوتان دارای شرایط اعلام شده و استادان هیات علمی دانشگاه‌­ها نیز با دارا بودن حکم کارگزینی از انجام آزمون معاف بوده و تمامی این افراد صرفاً نسبت به ثبت نام در سامانه و درج اطلاعات و مدارک برای تشکیل پرونده الکترونیکی صدور کارت اقدام می­‌کنند.منبع : ایلنا

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=33821

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا