موسیقیموسیقی ایرانهنرمندان

«غمنامه پارسی» اپرا می‌شود

به گزارش کامینگ سون موزیک: آهنگساز و رهبر ارکستر بین‌المللی کشورمان در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود از آهنگسازی پروژه «غمنامه پارسی» به صورت اپرا خبر داد.

علی رهبری آهنگساز و رهبر اسبق ارکستر سمفونیک تهران که طی سال‌های اخیر در کشورهای مختلف اروپایی به رهبری مجموعه‌های مختلفی مشغول به فعالیت در عرصه موسیقی است ضمن تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود بیان کرد: طبق تازه‌ترین برنامه‌ریزی‌هایی که انجام گرفته پروژه «غمنامه پارسی» برگرفته از نمایشنامه «ایرانیان» اثر مشهور ۲۵۰۰ ساله اشیل نویسنده یونانی را به صورت اپرا آهنگسازی خواهم کرد.

این آهنگساز گفت: اپرای تراژدی ایرانیان برای ۴ خواننده به عنوان سولیست، گروه کر و ارکستر سمفونیک نوشته شده است. ضمن اینکه نقش خشایار شاه برای صدای رضا فکری نوشته شده و نقش‌های دیگر نیز از طریق آزمون در مرحله اول از بین خوانندگان ایرانی انتخاب خواهند شد

وی افزود: ایرانیان اثری شاعرانه و تخیلی در سبک نمایش‌نامه تراژدی است که توسط آیسخولوس (آشیل) در سال ۴۷۲ قبل از میلاد نوشته شده. این نمایشنامه نخستین اثر مهم آیسخولوس و کهن‌ترین نمایشنامه تاریخ بشر است که تا امروز باقی‌مانده‌است. تراژدی ایرانیان داستان یورش خشایارشا به یونان را گزارش می‌کند. ایرانیان تا امروز به همه زبان‌های مهم ترجمه شده و بارها در تماشاخانه‌های غرب اجرا شده‌است. ولی تا آنجا که می دانم تاکنون روی آن به صورت اپرا کار نشده است.

این رهبر ارکستر تاکید کرد: این اپرا با داشتن شماره ۱۲ آخرین و دوازدهمین اثرم در مجموعه «مادرم ایران» است. تمامی ۱۰ پویم سمفونیک مادرم ایران که با نوحه خوان داستان روز عاشورا شروع می‌شود با صدای محمد معتمدی و رضا فکری نیز توسط شرکت انتشار موسیقی آلمانی ناکسوس به بازار بین‌المللی عرضه شده که شماره ۱۱ آن نیز با «چنین گفت زرتشت» در تاریخ ۶ ژوین با صدای رضا فکری و ارکستر فیلارمونیک زاگرب ضبط و اجرا خواهد شد.

علی رهبری رهبر و مدیر هنری سابق ارکسترهای سمفونیک شهرهای بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران، پویم سمفونیک‌های «مادرم ایران» را به شخصیت‌های مختلفی چون محمد رضا شجریان، حسین دهلوی، مصطفی پورتراب، روح‌اله خالقی، رحمت‌اله بدیعی، همدم رهبری، حسین علیزاده، احمد پژمان، مردم کرواسی، و مطرب‌ها و نوازندگان خیابانی هدیه کرده است.

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=27688

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا