موسیقیموسیقی ایران

شروع کارم در موسیقی از گروه سرود بود

به گزارش کامینگ سون موزیک: نخستین لیگ سرود ایران به همت مرکز موسیقی مأوا وابسته به اوج برگزار شد.

مرکز موسیقی مأوا از زیرمجموعه‌های سازمان هنری رسانه‌ای اوج، اختتامیه لیگ سرود ایران را برگزار کرد. در نخستین لیگ سرود ایران، گروه سرود رهروان شهدا از تهران مقام نخست را کسب کرد و گروه‌های طاها از اصفهان و رایه‌الهدی از قم به ترتیب دوم و سوم شدند.

آیین اختتامیه نخستین لیگ سرود ایران بعد از ظهر جمعه ۲۹ بهمن در پردیس تئاتر تهران و با حضور اعضای ۴۰ گروه برتر این لیگ و با اجرای عبدالله روا، برگزار شد.

خوانندگانی چون محمد معتمدی و علی‌اکبر قلیچ، از جمله هنرمندان حاضر در مراسم اختتامیه بودند و اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مهمان مراسم بود.

نخستین سخنران مراسم سهیل سرافرازی، دبیر لیگ سرود بود که در آغاز با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره شعر، ترانه و سرود، گفت: در فصل اول بیش از دو هزار سرود در سراسر کشور اجرا شد و بیش از نود گروه در جریان مداوم لیگ بودند. در فصل آینده تغییراتی داریم و جام حذفی و دو مدل اجرای جدید لیگ را اضافه خواهیم کرد.

پس از آن محمد معتمدی گفت: شروع کار من هم در موسیقی هم از مدرسه و گروه سرود بود. اینکه این بچه‌ها با شور و شوق سرود اجرا می‌کنند من را به دوران کودکی پرتاب می‌کند. من هم در کانون جوانه‌های کاشان و هم در مدرسه محتشم کاشانی عضو گروه‌های سرود بودم و سرودهای کودکی من فکر می‌کنم در آرشیو صدا و سیما وجود دارد.

معتمدی ادامه داد: گروه‌های سرود در زمان کودکی من امکانات الان را نداشتند و آهنگسازی‌ها ساده بودند. البته ما عشق و به کار داشتیم. علاقمندی ورود به دنیای موسیقی در من هم در همان زمان ایجاد شد و خیلی از دوستان من که حضور حرفه‌ای در موسیقی دارند، از همین گروه‌های سرود آغاز کردند.

این خواننده افزود: حضور در گروه‌های سرود برای بچه‌ها خیلی مفید است و باعث می‌شود روابط اجتماعی را به خوبی بیاموزند و نحوه تعامل جمعی را به آنان یاد می‌دهد و نیز می‌آموزند که چطور در این عرصه کاری را شروع کنند. همچنین تأثیر بزرگی در شخصیت اجتماعی بچه‌ها دارد و می‌تواند نوید این را داشته باشد کهه بچه‌ها در آینده برای اجتماع نقش‌آفرینی کنند.

در ادامه احسان خداپرست، قائم مقام مرکز موسیقی مأوا، با بیان سخنانی گفت: مأوا در سال ۹۵ اولین مأموریتی که از سازمان اوج دریافت کرد این بود که سرود را در کشور زنده کند.

وی تاکید کرد: سرود در دهه‌های شصت و هفتاد در کشور جریان‌سازی کرد و کارکردهای خودش را نشان داد اما بعد از آن سرود تبدیل به جریان خموده شد. اما الان در مأوا و دیگر مجموعه‌های فعال در قالب سرود می‌بینم که سرود، زنده شده است.

خداپرست ادامه داد: در اوایل کرونا که مجموعه‌های فرهنگی نمی‌دانستند چگونه دل مردم را شاد کنند، گروه‌های سرود توانستند فضای امیدواری را در کشور ایجاد کنند. امر گروه‌های سرود می‌توانند جریانی را ایجاد کنند و آن را به قالب‌های دیگری تسری دهند.

وی با بیان اینکه سرود یکی از مردمی‌ترین و انقلابی‌ترین قالب‌های هنری محسوب می‌شود، ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ شاهد فعالیت گروه‌های سرود بسیاری بودیم و مأوا برای اینکه بتواند فعالیت آنها را نشان دهد، تلاش کرد تا سرود را زنده کند و الان می‌بینیم که سرود زنده است و جریان دارد و جریان‌ساز است.

قائم‌مقام مرکز موسیقی مأوا گفت: یکی از دغدغه‌های ما رویداد و جشنواره برای اجرای سرود بود اما جشنواره ها تکراری شده بودند، اینکه گروه‌های سرود اجرا و داوران هم آن را داوری کنند خیلی تکراری بود. به همین دلیل چند ماه همفکری کردیم که به برگزاری لیگ سرود انجامید. یک سال با گروه‌های سرود همراه بودیم والان جشن یک‌سالگی لیگ را برگزار می‌کنیم و فصل دوم هم سال آینده برگزار می شود.

وی در پایان خبر داد: در سال ۱۴۰۱ مأوا اقدام به راه‌اندازی تیم ملی سرود نوجوانان ایران خواهد کرد.

سپس اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: هنر سرود از محصولات انقلاب اسلامی بوده و از حوالی انقلاب تا پایان جنگ تحمیلی یکی از مهمترین فضاهای هنری و فرهنگی برای بچه‌های گروه سرود بود. در دهه شصت این هنر بسیار مورد توجه بود و مفاهیم عمیق انقلاب و دفاع مقدس در این قالب روایت می‌شد؛ اما بعد از جنگ تحمیلی و تغییر فضای فرهنگی در دو دهه این موضوع کم‌فروغ شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان اظهار کرد: برنامه ‌اصلی ما در وزارت فرهنگ در دوره جدید، احیای سرود است و بر این اساس دفتر سرود و آهنگ‌های انقلابی را در معاونت هنری وزارت فرهنگ راه‌اندازی کردیم. همچنین در سال‌های آینده در جشنواره‌های فجر این هنر را مورد اهتمام قرار خواهیم داد. در ۱۱ استان محروم هم آموزش سرود رایگان در حال انجام است. امیدوارم با یک همت جمعی و همکاری همه نهادها، شاهد پرشکوه‌تر شدن سرود در کشور عزیزمان باشیم.

در پایان گروه‌های برتر لیگ از سوی مجری معرفی شدند و با حضور در جایگاه‌ها جوایز، جام و مدال‌های خود را دریافت کردند.

رتبه‌های برتر عبارت بودند از:

رتبه اول و قهرمان اولین دوره لیگ سرود: گروه رهروان شهدا از تهران به سرپرستی محسن بوربور (تندیس طلا و مدال‌های طلا، ۱۲ میلیون تومان جایزه نقدی و امتیاز تولید یک نماهنگ)

رتبه دوم: گروه سرود طاها از اصفهان به سرپرستی سید فرشید پاکروان (جام نقره‌ای و مدال‌های نقره، ۸ میلیون نقدی و امتیاز تولید دو قطعه صوتی)

رتبه سوم: گروه سرود رایهالهدی از قم به سرپرستی حجت‌الاسلام رحمتی (جام برنزی و مدال‌های برنز، ۷ میلیون تومان وجه نقد و امتیاز تولید یک قطعه صوتی)

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=53405

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا