موسیقیموسیقی ایرانهنرمندان

در شروع سال نوای موسیقی ایران چه گذشت؟

به گزارش کامینگ سون موزیک: ششمین سال نوای موسیقی ایران با پیام احمد پژمان، رونمایی از تمبرهای دو پیشکسوت موسیقی ایران توسط حسین علیزاده و اجرای چند برنامه در قالب یک رویداد مجازی آغاز شد.

آیین افتتاحیه ششمین سال نوای موسیقی ایران به مدیریت هنری علی جعفری پویان و مدیریت اجرایی محمدمهدی گورنگی، مشارکت ۲۷۰ هنرمند و همراهی چند موسسه بخش خصوصی شامگاه چهارشنبه هشتم بهمن آغاز شد.

قدردانی ویژه احمد پژمان از دست‌اندرکاران «سال نوا»

در ابتدای آیین افتتاحیه که در فضای مجازی و از طریق چندین پلتفرم پیش روی مخاطبان قرار گرفت، پیام احمد پژمان موسیقیدان ایرانی توسط فریبرز فرهنگ مهر خوانده شد.

در متن پیام احمد پژمان آمده بود: «دوستان عزیز، همکاران مهربان و موسیقی‌دانان گرامی، بسیار خوشحالم که ششمین دوره سال نوای موسیقی ایران با همکاری و یاری شما در حال برگزاری است.

به دست‌اندرکاران برگزاری این پروژه که همه از موسیقیدانان خوب کشور عزیزمان هستند صمیمانه خسته نباشید می‌گویم. تردیدی نیست که در این سال سخت که همه جهان درگیر شیوع بیماری است، برگزاری چنین مراسمی بیش از پیش با دشواری همراه بوده است. همچنین برای هنرمندانی که امسال از مقام هنری‌شان تجلیل می‌شود، تبریک فراوان دارم.

البته گفته می‌شود که در مراسم امسال به هنرمندان مهاجر و بیرون از ایران توجه ویژه‌ای شده است که موجب قدردانی است. بی شک بخش بزرگی از فرهنگ و هنر ما مدیون هنرمندان است که امروز در کشور به شکل فیزیکی حضور ندارند اما قلب و روحشان همیشه در ایران است.

تداوم برگزاری این مراسم را آرزومندم و از صمیم قلب امیدوارم سال اینده این جشن زیبا به شکل حضوری، در فضای صمیمی و بدون واهمه از شیوع بیماری برای همه ما فراهم باشد.

دوستدار شما احمد پژمان»

سال نوا شناسنامه موسیقی ایران است

حسین علیزاده درباره این رویداد گفت: سال نوا برای من یک شناسنامه از موسیقی است و با اینکه عمر طولانی ندارد اما به چنان جایگاهی رسیده که از نگاه من کمتر در موسیقی ایران سابقه داشته است. از سوی دیگر تاکنون تشکل‌ها و مجموعه‌های زیادی درباره موسیقی اجرا شده اما بنا به شرایط ناکام مانده‌اند. اما به اعتقاد من سال نوا یکی از موفق‌ترین پروژه‌ها و رویدادهای مستقل موسیقی است که هیچ چیزی در آن از جای دیگر دیکته نمی‌شود چرا که هنرمندان به صورت خودجوش و با دل و وجودشان به آن وارد می‌شوند.

وی افزود: این رویداد به معنای واقعی کلمه توانسته فراهم‌کننده موثری برای اتحاد هنرمندان موسیقی باشد و امروز وقتی از علی جعفری پویان پرسیدم آیا کسی هست که مخالف کارهای شما باشد؟ و او پاسخ منفی داد بسیار خوشحال شدم. شرایطی که همیشه من روی آن در مجموعه‌های مختلفی همچون خانه موسیقی تاکید داشتم و به آنها می‌گفتم کاش فقط اداری حرف نزنیم و به موسیقی بپردازیم.

این نوازنده و آهنگساز گفت: من علی جعفری پویان را از زمانی که مدیریت هنرستان موسیقی را به عهده داشتم می‌شناسم. علی شاگرد خوبی بود و حالا او و هم‌نسلانش کارهایی را که ما بلد نبودیم بهتر از ما انجام می‌دهند. در واقع امروز آنها بزرگ ما هستند که توانسته‌اند با یک فکر نو جریان مستقلی را شروع کنند. چرا همیشه از موسیقیدان‌ها این سئوال می‌شود که شما از مسئولین چه انتظاری دارید؟ و من در جواب می گویم اگر موسیقیدان‌ها به کار خود ایمان داشته باشند، قطعا به موفقیت دست پیدا می‌کنند؛ ضمن اینکه آن چیزی که در این چارچوب می‌تواند مورد توجه باشد، پشتیبانی مردم فهیمی است که موسیقی را درک و از آن حمایت می‌کنند. قطعا موسیقی ایرانی در این سال‌ها مدیون همه مردم است که گروه اجرایی سال نوا هم از دل همین مردم فهیم بیرون آمده‌ است.

حسین دهلوی و هوشنگ ظریف چه درسی به موسیقی دادند؟

علیزاده در نکوداشت استاد حسین دهلوی و استاد هوشنگ ظریف هم گفت: من افتخار داشتم که حین زمان تحصیل در هنرستان موسیقی خدمت این دو استاد باشم و باید بگویم نام و یاد این دو هنرمند به دلیل خدمات قابل توجهی که در عرصه موسیقی داشتند در خاطر من و بسیاری از هم‌نسلانم باقی مانده است. چرا که این دو عزیز فقط به ما موسیقی یاد ندادند. حسین دهلوی با نگاه ارزشمندش به موسیقی الگویی برای ما بود که با ما یاد داد رسالت هنرمند فقط نواختن نیست بلکه باید معرفتی داشته باشد که همراه با نوازندگی‌اش روی آن تمرکز کند. من امروز به نمایندگی از جمع بزرگی از هنرمندان موسیقی اینجا هستم که وقتی اسم این دو استاد را می شنوند به احترام آنها می‌ایستند و یادشان را گرامی می‌دارند.

او در تجلیل از مقام هنری زنده‌یاد هوشنگ ظریف هم گفت: من از اولین عشق‌هایی که نسبت به یک استاد تجربه کردم، استاد ظریف بود. در واقع وقتی واژه عشق را به زبان می‌آورم اسم ظریف را یادم می‌آورم. من بر این باورم بزرگانی که از دنیا می‌روند زنده می‌مانند و امروز ما به بهانه رویداد سال نوا این شرایط را به صورت ملموس تجربه می‌کنیم و انرژی و نیروی آنها با ما هست.

«سال نوا» تمرین اتحاد جامعه موسیقی است

علی جعفری پویان طراح و مدیر رویداد سال نوای موسیقی ایران هم در آیین افتتاحیه این پروژه، بیان کرد: قطعا از روز اولی که رویداد سال نوا را طراحی کردم، این دغدغه را هم داشتم که این رویداد به نام من نبوده و شرایط به گونه‌ای هدایت شود که چنین برنامه‌ای به اسم تمامی هنرمندان جامعه موسیقی ثبت شود. امیدوارم بتوانیم در این چارچوب شکلی را در برگزاری رویداد سال نوا ایجاد کنیم که افراد دیگری از جامعه موسیقی هم هدایت سال نوا را به عهده بگیرند. امیدوارم که هنرمندان عزیز با پیشنهادات خود همراه ما در این مسیر و بهبودی آن باشند. به هر حال سال نوا در این سال‌ها تمرین اتحاد جامعه موسیقی بوده است. این رویداد همیشه برای همه این بعد را داشته که جامعه هنری موسیقی تسلیم بی‌توجهی‌ها نمی‌شود و این فعالیت و کار مستمر است که می‌تواند باعث شود تا شرایط بهتری را از آن خودمان کنیم. در این مسیر هم مساله‌ای به نام همراهی وجود دارد، فضایی که بسیاری از هنرمندان و مجموعه‌های مختلف همراهی‌شان را با سال نوا اعلام کرده و گفتند که با سال نوا دوست هستند. این نشان‌دهنده همان فرآیندی است که سال نوا در این سال‌ها به دنبال رفاقت در جامعه موسیقی بوده و هست.

گزارش مدیر اجرایی دوره ششم سال نوا از یک دوره خاص!

محمدمهدی گورنگی مدیر اجرایی ششمین سال نوای موسیقی ایران هم در بخش بعدی این آیین مجازی ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری رویداد سال نوا در حوزه اجرایی گفت: در روزگارِ نادیده انگاشتنِ فرهنگ و هنر، در روزگار بی‌مهری‌های مُدام، جمعی از اهالی موسیقی، هرسال، متواضعانه، استادان و بزرگانشان را تجلیل می‌کنند و از ادب و اتحاد و همدلی، نمایشی زیبا می‌سازند. امروز سال‌نوای موسیقی ایران، که در سال ۱۳۹۴ به ابتکار علی جعفری پویان متولد شد، به نوای ششمین دوره خود رسید. البته هرچند، شرایطِ دورانِ تلخ کرونا، تجربه‌ای دشوار پیش روی ما گذاشت، اما گرمای دل‌ هنرمندان، سال‌نوای این دوره را پیش بُرد تا گرچه مجازی، اما باز، باهم بودن را احساس کنیم و در برابر استادانِ موسیقیِ ایرانمان سر تعظیم فرود آوریم.

مدیر اجرایی ششمین سال نوای موسیقی ایران افزود: سال‌نوای امسال، با توجه به لزومِ حفظ سلامتی هنرمندان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از دیدار چهره به چهره با شما محروم ماند و این بهانه‌ای شد تا از استادانی تجلیل شود که بیشترشان در ایران حضور ندارند و ما امکان حضور فیزیکی ایشان را نداشتیم. ما امسال در بخش نکوداشتِ این دوره‌ سال‌نوا از استادان خاچیک بابایان، اسماعیل تهرانی، فوزیه مجد، سودابه شمس، ماریو تقدسی، محمدرضا اخوان و حبیب‌الله نصیری‌فر تجلیل خواهیم کرد و در آیین یادبود سال‌نوای ششم، ضمن گرامی‌داشت یاد و نام خسرو آواز ایران استاد محمدرضا شجریان، از تمبر یادبود هنرمندان جاویدنام موسیقی ایران حسین دهلوی، هوشنگ ظریف، حسن یوسف‌زمانی و حسین سرشار نیز رونمایی خواهد شد.

رونمایی از تمبر یادبود زنده‌یادان حسین دهلوی و هوشنگ ظریف دو موزیسین فقید موسیقی ایرانی بخش دیگری از مراسم افتتاحیه ششمین سال نوای موسیقی ایران را تشکیل می‌داد که در این بخش حسین علیزاده آهنگساز، نوازنده و مدرس صاحب نام موسیقی کشورمان به همراه علی پویا مدیر دفتر اقدام منطقه‌ای ایران نهاد بین‌المللی Global Understanding به عنوان یک کرسی از سازمان یونسکو از این تمبرها رونمایی کردند.

علی پویا مدیر دفتر اقدام منطقه‌ای ایران نهاد بین‌المللی Global Understanding به عنوان یک کرسی از سازمان یونسکو گفت: خیلی خوشحالم که رویداد سال نوا سال به سال به فعالیت خود تا به امروز ادامه داده است و کرسی Global Understanding یونسکو نیز از این به بعد همکاری‌های گسترده‌تری را با سال نوای موسیقی ایران خواهد داشت.

وی ادامه داد: سال نوا نمادی از نهادسازی موثر برای ایجاد چرخه فضائل است که امیدوارم در این هم‌افزایی، کرسی Global Understanding یونسکو آن را همراهی کرده و آن را جهانی کنیم.

به جای اختلافات به دنبال اشتراکات باشیم

آیدین الفت مدیر موسسه شهرصدای پارسیان که میزبانی آثار تولید شده برای رویداد ششم سال نوای موسیقی ایران را به عهده داشته نیز در این آیین مجازی گفت: آن چیزی که از دست مجموعه شهر صدای پارسیان بر می آمد با جان و دل در اختیار این رویداد بزرگ قرار داده است. ما سعی کردیم در این رویداد هم‌دل و هم‌سخن باشیم تا به جای اختلافات به دنبال اشتراکات باشیم.

او افزود: به اعتقاد من همه ما موظفیم تا با اتحاد و همدلی نسبت به اعتلای فرهنگ کشورمان کوشا باشیم. ما باید تلاش کنیم آن فضایی که منجر به زوال و سقوط است به صعود رهنمون شود، چرا که چیزی جز فرهنگ در ذهن و خاطره ما باقی نمی‌ماند. ما در این مجموعه برای ماندگارتر شدن صدا به وجود آمدیم؛ صدایی که بخش زیادی از آن موسیقی است؛ موسیقی‌ای که با درایت و همت و خلاقیت بسیاری از هنرمندان می توانیم در تاریخ آن را ماندگار کنیم و قطعا هنرمندان همراه با رویداد سال نوا به اعتبار و حضورشان در تاریخ موسیقی ایران ماندگار می‌شوند.

این هنرمند تصریح کرد: سال نوا رویدادی است که در تاریخ موسیقی کشورمان افتخار آمیز و به یادگار باقی خواهد ماند. درایت علی جعفری پویان و تیم بسیار بزرگی دست یاری دادند تا این مراسم افتخارآمیز برگزار شود. من هم به عنوان کوچک ترین عضو این مجموعه با حضور در آن از خودگذشتگی را یاد گرفتم برای اینکه همیشه بمانیم. ما باید این را یاد بگیریم.

پایان بخش آیین افتتاحیه ششمین سال نوای موسیقی ایران به یادمان هنرمندان موسیقی که در فاصله چهارمین تا ششمین سال نوای موسیقی ایران از دنیا رفتند اختصاص داشت.

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=31985

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا