آلبوم ایرانموسیقیموسیقی ایران

رونمایی از آلبوم «حال نامعلوم»

به گزارش کامینگ سون موزیک:  نخستین آلبوم مصطفی راغب از خوانندگان شناخته شده موسیقی پاپ کشورمان روز شنبه سی و یکم خرداد ماه با برگزاری یک نشست خبری در تالار وحدت تهران رونمایی شد.

مراسم رونمایی و نشست خبری نخستین آلبوم مصطفی راغب خواننده موسیقی پاپ کشورمان با عنوان «حال نامعلوم» روز شنبه سی و یکم خرداد ماه با حضور محمدرضا چراغعلی، عبدالجبار کاکایی و تعدادی دیگر از اهالی فرهنگ و رسانه در تالار وحدت تهران رونمایی شد.

عبدالجبار کاکایی شاعر و ترانه سرا در ابتدای این نشست خبری که با اجرای حامد حسین زادگان مدیر روابط عمومی موسسه «آوازی نو» برگزار شد، گفت: انتشار آلبوم «حال نامعلوم» در این شرایط به خودی خود دربرگیرنده اتفاقات خوبی در روزگار تقلیل آلبوم گرایی است. به هر حال صدای مصطفی دارای ارزش‌های زیادی است که در این روزگار تلخ حوزه موسیقی، می‌تواند شرایط موثری داشته باشد. متاسفانه اما در حوزه ترانه نیز دارای معایب زیادی است که متاسفانه موجب شده فایده های ترانه و کلام تاثیرات گذشته را نداشته باشد. این فایده گرایی در کلمات را می‌توان در ترانه‌های قدیمی تر دریافت. اما امروز موسیقی است که تکلیف کلمه‌ها را مشخص کرده و متاسفانه میل به این شیوه هر روز در حال زیاد شدن است. این کلمه‌ها هستند که از مفاهیم تهی شده و کاملاً در خدمت موسیقی قرار گرفته‌اند.

وی افزود: در این شرایط انتشار آلبوم حال نامعلوم به خوانندگی مصطفی راغب اتفاق خوبی است که نام خوبی هم برای آن در نظر گرفته شده است. به هر حال عشق همواره حال نامعلومی است که دائم در حال خوف و رجا است. سپاسگزارم که من را به این نشست رسانه‌ای دعوت کردند.

محمدرضا چراغعلی یکی از تنظیم کنندگان آلبوم هم در این نشست رسانه‌ای توضیح داد: امروز کنار هم جمع شده‌ایم تا از هنرمندی حمایت کنیم که بازخوردهای خوبی از مخاطبان گرفته است. او خواننده‌ای است که پایه خوانندگی‌اش بر اساس موسیقی ایرانی است و دارای رنگ و لعابی از موسیقی ایرانی است که می‌تواند حائز اهمیت باشد. او با این پایه وارد عرصه موسیقی پاپ شده و من یادم هست از سال‌ها قبل که در یزد زندگی می‌کرد متوجه صدای متفاوت او شدم. خوشبختانه این زمان طی شد و ما امروز شاهد این اتفاق مبارک هستیم.

وی افزود: عمر هنرمندانی که به سراغ آلبوم نمی‌روند به همان اندازه ماندگاری در فضای مجازی است که من باید به راغب و همکارانش تبریک بگویم که در این روزگار اقدام به انتشار آلبوم کردند که می‌تواند به عنوان یک اثر ثبت شده سال‌های سال باقی بماند. به هر ترتیب آلبوم «حال نامعلوم» به معنای حال و هوای امروز ماست که در شرایط اقتصادی امروز واقعاً نمی‌دانیم سرنوشت زندگی عادی ما چه خواهد شد.

این آهنگساز و تنظیم کننده در بخش دیگری از نشست خبری گفت: مهم‌ترین نکته‌ای که برای من بسیار مهم است مباحث اخلاقی یک خواننده است که از نظر من راغب یک هنرمند فوق‌العاده در این عرصه است. او در حوزه خوانندگی نیز هنرمند ممتاز و با دانشی است که باید از او حمایت‌های بیشتری کرد چرا که موسیقی پاپ به هنرمندانی چون او نیاز فراوانی دارد.

مصطفی راغب نیز در این نشست خبری، ضمن معرفی اعضای گروه اجرایی آلبوم «حال نامعلوم» و ارائه توضیحاتی درباره فعالیت‌هایش بیان کرد: من هرچه دارم و ندارم از موسیقی اصیل ایرانی است، بنابراین در این سال‌ها نهایت تلاش خود را انجام داده‌ام که هم در کنسرت‌ها و هم در تولید تک آهنگ‌ها روی این موضوع تمرکز ویژه‌ای داشته باشم. کما اینکه در تولید آلبوم حال نامعلوم نیز چنین رویکردی را به شدت مورد توجه قرار دادم و از موسیقی ردیف دستگاهی ایران برای کارهایم استفاده کردم.

این خواننده موسیقی پاپ در ادامه صحبت‌های خود و در پاسخ به سئوالی مبنی بر نحوه برگزاری کنسرت‌ها و گرانی قیمت بلیت‌ها که امکان استفاده از برنامه‌ها را برای قشر کم درآمد جامعه ناممکن کرده توضیح داد: من می‌دانم این روزها در شرایط خوبی به سر نمی‌بریم اما تصور می‌کنم و بر این باورم تنها راه ممکن در این شرایط امید است. من هم می‌دانم اکنون مردم ما در شرایط خوب اقتصادی به سر نمی‌برند و طبیعتاً استفاده از کنسرت‌ها هم برای آن‌ها ناممکن است. به همین سبب چند وقت پیش به آقای اردستانی پیشنهاد دادم که اگر امکان دارد شرایطی فراهم شود تا بتوانیم در جایی کنسرت رایگانی را برگزار کنیم تا اقشار کم درآمد جامعه نیز بتوانند از برنامه‌های ما استفاده کنند و ما در خدمت آنها باشیم.

وی تصریح کرد: دغدغه بنده و همکارانم چه در این آلبوم و چه در کنسرت‌های پیش رو دغدغه تولید آثار فاخر و ماندگار است. اصلاً هم دوست نداریم خود را وارد حاشیه‌هایی کنیم که مسیر ما را تغییر دهد. در این راه بازخوانی آثار بزرگان در کنار توجه به تولیدات ارزشمند محتوایی یکی از مهم‌ترین اولویت‌هایی است که روی آن توجه ویژه‌ای داریم. این را هم بگویم که بنده اصلاً قصدی برای فراموشی موسیقی ایرانی ندارم و حتماً روی این موضوع تمرکز ویژه‌ای داشته باشم.

راغب در این بخش از نشست رسانه‌ای بود که به فعالیت‌های سال‌های اخیر همایون شجریان در عرصه موسیقی ایرانی و تلاش او برای نزدیک شدن مخاطبان نوجوان و جوان به سمت موسیقی اصیل ایرانی سخن گفت و خاطرنشان کرد: همایون شجریان از جمله خوانندگانی است که به واسطه توانایی بسیار زیادی که در عرصه خوانندگی از محضر پدر بزرگوارش استاد محمدرضا شجریان کسب کرده در این سال‌های تلاش زیادی انجام داده تا با حفظ قوانین کیفی و استاندارد موسیقی ایرانی شرایطی را برای خوانندگی‌اش انتخاب کند که نسل امروزی جامعه ما هم بتواند با آثارش ارتباط برقرار کند. شرایطی که شما در آلبوم‌های «آرایش غلیظ» و «نه فرشته‌ام نه شیطان» مشاهده می‌کنید و می‌بینید که چه شاهکارهایی شدند.

راغب در پاسخ به پرسشی درباره نحوه فعالیت‌های موسیقایی خود که دربرگیرنده حوزه‌های مختلف آیینی از جمله مداحی و خوانندگی موسیقی پاپ بود، توضیح داد: به نظر من تناقضی در فعالیت‌هایم نیست. زیرا به زعم من این هنر آمیخته با معنویت است. استاد لطفی همیشه می‌گفت صدای سازی که از مضراب‌های تار می‌شنوید فقط از سیم‌ها و زخمه‌ها نیست بلکه از قلب نوازنده‌ای است که به مخاطب نشان داده می‌شود. صدای اصلی خواننده هم از قلب او بر می‌آید و حنجره پنجره‌ای برای ارائه این هنر است. من هنر و معنویت را از هم جدا نمی‌دانم. به اعتقاد من همه چیز در گروی دل انسان است که می‌تواند یا با خوانش قطعات شاد باشد و یا با مداحی در حسینیه باشد. مگر می‌شود یک هنرمند روی عقاید خود پا بگذارد؟ مگر می‌شود گذشته خود را فراموش کند؟ پس من هرچه دارم از اهل بیت و قرآن است. این عقیده شخصی من است و من هیچ گاه آن را فراموش نخواهم کرد.

نوید اسکندر تنظیم کننده و از همکاران نزدیک مصطفی راغب هم در تشریح جزییات کنسرت روز چهارم خرداد ماه این خواننده توضیح داد: برای کنسرت پیش رو غافلگیری‌های جالب توجهی را پیش بینی کردیم که سعی می‌کنم درباره آن اطلاع رسانی نکنم تا تازگی و متفاوت آن تا روز کنسرت برقرار باشد. اما مطمئن باشید تمام تلاشمان را انجام داده‌ایم که کنسرت پیش روی در حد و اندازه‌های خواننده‌ای باشد که برای موسیقی ایرانی ارزش زیادی قائل است و می‌خواهد به واسطه این گونه موسیقایی ارزشمند کنسرتی را پیش روی مخاطبان قرار دهد که هم می‌تواند از مولفه‌های موسیقی سرگرم کننده برخوردار باشد و هم دربرگیرنده قابلیت‌های موسیقی ایرانی برخوردار باشد.

حسن اردستانی تهیه کننده آلبوم هم در جواب سئوال دیگری مبنی بر شرایط این روزهای موسیقی پاپ و برخی از شبهاتی که در حوزه موسیقی سرگرم ساز مطرح شده است، اظهار کرد: موضوعی که به آن اشاره شده نه اینکه درباره آن نظری نداشته باشیم. ما فقط بر این باوریم که وظیفه ما تولید است و آن چیزی که درباره حواشی حوزه‌های مختلف پیش می‌آید به عهده رسانه‌هاست که می‌توانند پاسخ مناسبی به حواشی بدهد. کار ما فقط تولید است که شما می‌توانید ما را در ارتقای کارهایمان کمک کنید. ما می‌توانیم به کمک شما عزیزان شرایط موسیقی را دچار تغییرات مثبتی کنیم و در این راه پذیرای منتقدانی هستیم که می‌توانند ما را همراهی کنند.

پخش چند قطعه از آلبوم «حال نامعلوم» و اجرای زنده مصطفی راغب از بخش‌های مختلف مراسم رونمایی و نشست خبری اولین آلبوم مصطفی راغب بود.

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=57566

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا