موسیقیموسیقی ایران

بنیامین خود را آهنگساز «بوی عیدی» معرفی کرده!

به گزارش کامینگ سون موزیک: حاشیه‌های اجرای آهنگ «بوی عیدی» یا همان «کودکانه» توسط بنیامین بهادری و دخل و تصرفی که این خواننده در ترانه‌ی این اثر داشته همچنان ادامه دارد.

پس از اینکه بهادری این آهنگ را در برنامه «دورهمی» اجرا کرد؛ با اعتراضِ ترانه‌سرای اصلیِ این قطعه یعنی شهیار قنبری و البته آهنگسازِ این اثر یعنی اسفندیار منفردزاده مواجه شد.

در ادامه هم مشخص شد که این آهنگ با مختصاتی که بنیامین بهادری آن را اجرا کرده، مجوزی از سوی دفتر موسیقی صدا و سیما و دفتر موسیقی وزارت ارشاد ندارد.
اما در روزهای گذشته از سوی نزدیکانِ بنیامین بهادری، جوابیه و البته مدرکی در اختیار خبرنگار تسنیم قرار گرفته که نشان می‌داد این آهنگ با عنوان «بوی عیدی» از دفتر موسیقی وزارت ارشاد مجوز دارد.

در همین باره با محمد اله‌یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت کردیم و از او خواستیم تا درباره‌ی ماجرای این قطعه و چگونگیِ صدور مجوزش برایمان توضیحاتی را ارائه کند.

اله‌یاری در توضیح ماجرای آهنگِ «بوی عیدی» اینگونه توضیح داد: «اصلِ این اثر به این شکل است که آهنگسازش اسفندیار منفرد زاده، شاعرش شهیار قنبری و خواننده‌اش فرهاد مهراد است.

این اثر با عنوان «بوی عیدی» در سال ۱۳۹۳ از دفتر موسیقی برای اجرای صحنه‌ای مجوز گرفته است. اما در اثری که مجوز گرفته اینگونه درج شده است که آهنگساز: بنیامین بهادری و شاعر: فرید احمدی.

دفتر موسیقی از اخذ رضایت آهنگساز و شاعر اصلی اسنادی در دست ندارد. همچنین دفتر موسیقی نسخه شعری که در آن زمان مجوز گرفته است را در اختیار ندارد(به دلیل ثبت دستی آثار و فقدان سامانه).»

صحبت‌های مدیر کل دفتر موسیقی ثابت می‌کند که آهنگِ «بوی عیدی» از این دفتر مجوز گرفته است. اما نکته‌ی مهم این است که بنیامین بهادری در فُرم‌هایی که برای درخواست مجوز به دفتر موسیقی ارائه کرده، خود را آهنگسازِ این اثر معرفی کرده است. البته ممکن است این فُرم‌ها از سوی تهیه کننده یا شرکتی که بنیامین بهادری با آن کار می‌کند به دفتر موسیقی ارائه شده باشد؛ که البته در آن صورت هم محتوای این فُرم‌ها باید به تایید بنیامین بهادری رسیده باشد.


لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=9488

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا