لینک کوتاه:
بیوگرافیهنرمندانوفات

بیوگرافی کامل نادره بدیعی شاعر و نویسنده

به گزارش کامینگ سون موزیکبیوگرافی کامل نادره بدیعی شاعر و نویسنده در این مطلب. نادره بدیعی، شاعر، نویسنده و پژوهشگر ادبیات و موسیقی درگذشت. پیکر نادره بدیعی چهارشنبه (۳۰ بهمن‌ماه ۹۸) در خانه ابدی او در مقبره خانوادگی مظفر بختیار، همسرش، در بهشت زهرا آرام گرفت.

بنا بر اعلام نزدیکان نادره بدیعی، مراسم خاکسپاری این چهره فرهنگی بر اساس رسم خانوادگی و ملاحظاتی که درباره احتمال شیوع بیماری جدید در محیط بهشت زهرا وجود داشت، به صورت خصوصی برگزار شد و بنا بر وصیت او مراسمی برای درگذشتش برگزار نخواهد شد.

نادره بدیعی، شاعر، پژوهشگر سال ۱۳۲۹ در تهران به دنیا آمد. او متخصص حوزه غرب چین و آسیای میانه بود که از او آثاری در زمینه‌های فرهنگی به‌جا مانده است. کتاب «تاریخچه ادبیات آهنگین ایران» او درباره گذشته ترانه‌سرایی ایران است. او همچنین به مدت سه سال در چین ماند و همین باعث شد تا کنکاش‌هایی درباره راه‌یابی فرهنگ و زبان پارسی در چین به‌ویژه درباره فرهنگ و زبان ملیت اویغور چین انجام دهد. کتاب «دل‌سروده‌های ایران‌زمین» مجموعه شعر اوست که انتشارات پازینه در سال ۹۳ آن را منتشر کرده است.

کتاب «تاریخچه ادبیات آهنگین ایران» او، نخستین تحقیق در پیرامون گذشته ترانه‌سرایی ایران و کتابی مرجع در این زمینه است که پیش از انقلاب به چاپ رسیده است. او به مدت سه سال در چین ماندگار شد و همین دستاویزی بود تا کنکاش‌های بسیاری دربارۀ راه‌یابی فرهنگ و زبان پارسی در چین به‌ویژه درباره فرهنگ و زبان ملیت اویغور چین انجام دهد که سبب شد تا «نادره بدیعی» امروز تنها پژوهشگر زبان و فرهنگ اویغوران چین در ایران باشد. او چندی نیز ویراستار بخش پارسی رادیو پکن بود و پس از بازگشت به ایران چند سخنرانی دربارۀ تاجیکان چین ایراد نمود.

نخستین کتاب پژوهشی او دربارۀ ملیت «اویغور» به نام «فرهنگ واژه‌های پارسی در زبان اویغوری چین» توسط انتشارات بلخ منتشر شد و کتاب «موسیقی ایرانی در چین»، دومین پژوهش او در این زمینه است که توسط انتشارات «پارت» منتشرشده است. کتاب «دل سروده های ایران زمین» نخستین مجموعه ی شعر اوست که انتشارات «پازینه» در سال ۹۳ آنرا منتشر کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن