موسیقی ایران

دعوای مهراب قاسمخانی و سیروان خسروی؛ جدال قدیمی هنرمندان

به گزارش کامینگ سون موزیک: جدال مهراب قاسم‌خانی و سیروان خسروی از این جهت دارای اهمیت است که ورود هنرمندان به عرصه‌های دیگر از جمله سیاست و اجتماع همیشه چالش‌برانگیز است. کیفیت این ورود همیشه باعث شده که تقسیم‌بندی‌های مختلفی در این باره ایجاد شود. هنرمند حکومتی – هنرمند مردمی، هنرمند اصلاح‌طلب – هنرمند اصول‌گرا و… از جمله این تقسیم‌بندی‌ها هستند.

مهراب قاسم‌خانی نویسنده و طنزپرداز اخیرا با سیروان خسروی خواننده مشهور پاپ وارد جدال اینستاگرامی شده است؛ به نظر می‌رسد این جدال بیشتر شخصی است اما ورای آن بحث ورود هنرمندان به مسائل سیاسی و کیفیت نقش‌آفرینی انتخاباتی آن‌ها است.

ماجرا از آن‌جا کلید خورد که پس از حادثه ساقط شدن هواپیمای اوکراین و کشته‌شدن ده‌ها تن از هموطنان کشورمان، بسیاری از هنرمندان نسبت به آن واکنش نشان دادند و به خاطر حواشی پیرامون آن برنامه‌های هنری خود را لغو کردند و یا این‌که تصمیم به عدم حضور در جشنواره فجر گرفتند.

این اقدام هنرمندان با واکنش تندی از سوی سیروان خسروی روبه رو شد. او با انتشار تصویری از یک آفتاب‌پرست، نوشت: نه سبز بودم، نه بنفش شدم، نه تَکرار کردم و نه سیاه میشوم.

خسروی رفتار‌های برخی چهره‌های مشهور هنری را شبیه به آفتاب‌پرست دانست. او اما از روش خود در این موارد دفاع کرد و نوشت: «من نه از درود به شرافتها خوشحال میشوم و نه از لعنتها ناراحت، چون میدانم تنها با یک پست عوام‌فریبانه تمام لعنتها به درود تبدیل میشود.»

سیروان خسروی البته از مصیبت‌های واردشده ابراز تاسف کرد، اما معتقد است انتشار تصویر مشکی یا پست‌هایی که جز برانگیختن احساسات هیچ کاربردی ندارد، دردی را دوا نخواهند کرد. او تاکید کرد که نه از قبیله زهد است و نه از قبیله تزویر!

پس از انتشار این پست، مهراب قاسم‌خانی فیلمنامه‌نویس و طنزپرداز متنی پر از کنایه درباره موضع‌گیری‌های یک هنرمند در اینستاگرام خود منتشر کرد، او به نام این هنرمند اشاره‌ای نکرده بود. قاسمخانی در این باره نوشت: «شناسنامه ات سفیده؟ به هیشکی رای ندادی؟ از هیشکی حمایت نکردی؟ توی هیچ حرکتی شرکت نکردی؟ نسبت به هیچ حادثه طبیعی و غیرطبیعی واکنش نشون ندادی؟ هیچ تبریک و تسلیتی نگفتی؟ نظرت رو راجع به هیچ اتفاق سیاسی و اجتماعی خوب و بدی نگفتی؟ آفرین به تو. دمت هم گرم. انتخاب شخصیته. به هیچ کس هم ارتباطی نداره … فقط جان هر کی دوست داری این رفتارت رو تبدیل به ژست قهرمانانه نکن و توی سر بقیه نزنش. بی عملی و هیچ کاری نکردن، واقعاً افتخار نداره.»

قاسم‌خانی این تفکر را نوعی عافیت‌طلبی دانسته است. او به این اشاره کرده که این تفکر ناشی از آن است که آن فرد دوست ندارد از کسی فحش بخورد یا نمی‌خواهد موقعیت کاریش را به خطر بیاندازد. او خطاب به مخاطب ناشناسش نوشته است «اونی که بهش تیکه میندازی، به امید تغییر حرکت کرده، حرف زده، رای داده، حمایت کرده، نسبت به شرایط سیاسی و اجتماعی واکنش نشون داده، نظرش رو نسبت به رویداد‌های اطرافش اعلام کرده، کارش و زندگیش رو ریسک کرده، پای فحش شنیدن وایستاده… اگه یه جا‌هایی هم اشتباه کرده، واسه اینه که داشته تلاش میکرده.

این طنزپرداز در ادامه پی‌نوشتی به مطلب خود اضافه کرد که احتمالا همین پی‌نوشت باعث واکنش سیروان خسروی شد. قاسمخانی نوشت: چند سال پیش سر یه حرکتی داشتیم از همکارا امضا جمع میکردیم. به یکی از دوستان که زنگ زدم، معذرت خواست و گفت: به حرکتمون اعتقاد داره، ولی چون خیلی از طرفداراش توی طیف مقابل هستن و ممکنه بپرن، ترجیح میده کنارمون نباشه.

خیلی زود سیروان خسروی مطلب دوم خود را به صورت مستقیم در پاسخ به مهراب قاسم‌خانی منتشر کرد. خسروی قاسم‌خانی را دوست قدیمی و آشنای امروز خود خواند و در ادامه خاطره‌ای از انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری را بیان کرد. خاطره خسروی این بود که در آن انتخابات قاسمخانی با او تماس گرفته و حاوی پیامی از سوی ستاد انتخاباتی حسن روحانی بوده است. بر اساس آن پیام به خسروی پیشنهاد شده بود در ازاى دریافت دستمزد ٣ سانس کنسرت تهران، سه چهار آهنگ در تجمع هوادارهاى روحانی در استادیوم ١٢هزار نفرى آزادى اجرا کند.

خسروی گفته که نه تنها با این پیشنهاد مخالفت کرده بلکه جوابی بی‌ادبانه به این درخواست داده است.

این مجادله شب گذشته با پاسخ مهراب قاسم‌خانی ادامه یافت. او از سیروان خسروی گلایه کرده که چرا مکالمه خصوصی را افشاکرده و این روش را با «بگم بگم»های محمود احمدی‌نژاد مقایسه کرده است. قاسم‌خانی در جوابیه تند خود خطاب به خسروی نوشته است: دوست سابق. این که تا دیروز حضورت در فضای مجازی محدود به اعلام سانس‌های کنسرت و تصاویر بدنسازی و سفر و آبمیوه بود، نه به من و نه هیچ کس دیگه ارتباطی نداره، ولی وقتی یهو تصمیم میگیری که یه مطلب پر از توهین و بی ادبی بنویسی که کاملاً اعمال و رفتار و عقاید من و خیلی از دوستانم رو نشونه گرفته، چرا از شنیدن یه پاسخ غیر مستقیم اینقدر عصبانی میشی؟

قاسم‌خانی ضمن تایید خاطره سیروان خسروی تاکید کرد که او بخشی از ماجرا را حذف کرده است. به گفته قاسم‌خانی خودش هم از پذیرش پیشنهاد ستاد روحانی خودداری کرده بود که خسروی به این نکته اشاره نکرده است. به عقیده قاسمخانی اتفاقا روش سیروان خسروی برای او نان و آب هم داشته و درخواست کرده درآمدش در این چند سال را اعلام کند و خود او هم این کار را خواهد کرد. قاسمخانی نوشته است: اینجوری شاید مشخص بشه که توی همین دولتی که من بهش رای دادم، رفتار بیخطر تو برات انتفاع بیشتری داشته یا عملکرد آفتاب پرستانه من.

دعوای مهراب قاسمخانی و سیروان خسروی؛ جدال قدیمی هنرمندان بر سر وابستگی به قدرت

هنرمندان و مسئله ورود به سیاست
در سال‌های اخیر هنرمندان زیادی به دولت نزدیک شده و یا از آن فاصله گرفته‌اند.

جدال قاسم‌خانی و سیروان خسروی از این جهت دارای اهمیت است که ورود هنرمندان به عرصه‌های دیگر از جمله سیاست و اجتماع همیشه چالش‌برانگیز است. کیفیت این ورود همیشه باعث شده که تقسیم‌بندی‌های مختلفی در این باره ایجاد شود. هنرمند حکومتی – هنرمند مردمی، هنرمند اصلاح‌طلب – هنرمند اصول‌گرا و… از جمله این تقسیم‌بندی‌ها هستند. هنرمندان زیادی در سال‌های اخیر گرفتار این فضا بوده‌اند و هر کدام نیز به واسطه اظهارنظرها، عملکرد و موضع‌گیری‌هایشان از طرف مقابل مورد حمله قرار گرفته‌اند.

در همین ماجرای ساقط شدن هواپیمای اوکراینی نیز عده‌ای معترض و منتقد، برخی فعالیت‌های هنری خود را لغو و جشنواره‌های فجر را تحریم کردند. این عده معتقدند که با این کار در کنار مردم می‌ایستند. در مقابل هنرمندانی همچون شهاب حسینی، نوید محمدزاده و حتی کیهان کلهر به این رویکرد انتقاد کردند. آن‌ها لغو فعالیت هنری و تحریم را روش درستی برای رساندن پیام و در کنار مردم ایستادن نمی‌دانند. کیهان کلهر از تلاش برای تلطیف کردن فضا به کمک هنر سخن می‌گوید و شهاب حسینی هم معتقد است جشنواره خود تریبونی است برای اعلام اعتراض.

در نمونه دیگری نیز اخیرا عملکرد مهران مدیری در برنامه دورهمی باعث شده عده‌ای او را متهم کنند که برای رسیدن به مقاصد مالی خود به صورت یک‌طرفه به نقد دولت می‌پردازد. شاید همین فضا باعث شد که سازندگان دورهمی در جریان سقوط هواپیما از توقف پخش و تولید این برنامه خبر دهند. برخی معتقدند که مدیری شهرت و اعتبار خود را در خطر دیده و تصمیم به این کار گرفته است.

این‌ها نمونه کوچکی از این تقابل‌هاست و همیشه در موقعیت‌های سیاسی دیگر همچون انتخابات نیز دوقطبی‌های مشابهی ایجاد می‌شود. ستاد‌های انتخاباتی در رقابت برای جذب هنرمندان و سلبریتی‌ها قرار می‌گیرند. در این بین ممکن است پای پول هم به میان کشیده شود.

سال‌هاست که اصول‌گرایان هنرمندانی همچون محمدرضا شجریان، رخشان بنی‌اعتماد، منیژه حکمت، باران کوثری و … را وابسته به جناح مقابله خود می‌دانند. از طرف دیگر اصلاح‌طلبان نیز هنرمندانی همچون علیرضا افتخاری، جهانگیر الماسی، محمدرضا شریفی‌نیا و… دیگران را وابسته به قدرت و اصول‌گرایان معرفی می‌کنند.


لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=7086

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا