بیوگرافیتولدموسیقیموسیقی ایرانهنرمندان

متولدین ۲۸سپتامبر سینما ، تئاتر و موسیقی؛ رنبیر کاپور

به گزارش کامینگ سون موزیک: رنبیر کاپور (انگلیسی: Ranbir Kapoor‎) رانبیر کاپور در ۲۸ سپتامبر ۱۹۸۲ در بمبئی، هند متولد شد. پدرش ریشی کاپور یکی از بزرگترین سوپر استارهای سینمای هند و بالیوود است و مادرش نیتو سینگ از بازیگران مطرح دهه ۸۰ بالیوود است ، وی نوهٔ بازیگر بزرگ بالیوود راج کاپور است و همچنین کارینا کاپور و کاریشما کاپور دختر عموهای او هستند. او در فیلمهای قلب سخت، این جوانی دیوانگی است، سانجو و… بازی کرده است.

نام اصلی Ranbir Raj Kapor
زمینه فعالیت *بازیگر *خواننده
تولد ۲۸ سپتامبر ۱۹۸۲ ‏(۳۸ سال)
بمبئی
والدین ریشی کاپورنیتو سینگ
ملیت هندی
پیشه بازیگر، خواننده
سال‌های فعالیت ۲۰۰۷-اکنون

زندگی‌نامه

پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان به نیویورک رفت و در دانشکده هنرهای تجسمی در رشتهٔ سینما و تئاتر تحصیل کرد. در همین زمان او کارگردانی دو فیلم کوتاه را انجام داد.

در سال ۲۰۰۵ رانبیر سمت دستیار کارگردان سانجی لیلا بهانسالی در فیلم “سیاه” را برعهده داشت.انگیزه بالای او باعث شد تا بهانسالی او را برای بازی در نقش اصلی فیلم ساواریا انتخاب کند. در سال ۲۰۰۷ وی در اولین تجربه بازیگری خود به همراه سونام کاپور در فیلم “ساواریا” بازی کرد.کاپور برای این فیلم جایزه بهترین بازیگر تازه وارد مرد (به عبارتی پدیده سال بازیگری) را از جشنواره فیلم فیر به دست آورد. وی با بازی روان و زیبای خود خیلی زود محبوب مردم شد. اوج بازی او در فیلم راک استار و به خصوص فیلم زیبای برفی می‌توان مشاهده کرد.رانبیر برای بازی در این دو فیلم دو سال پیاپی جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد. دوران هنری رانبیر کاپور فراز و نشیب‌های زیادی را نیز به دنبال داشت.

در سال ۲۰۱۷ کاپور فیلم “جاگا جاسوس” را به همراه کاترینا کایف و به کارگردانی آنوراگ باسو که سابقه همکاری با وی را در فیلم برفی تجربه کرده بود را بر روی پرده سینما داشت که این فیلم با فروش حدود ۵۲ کروری خود نتوانست بودجه ۷۵ کروری خود را تأمین کند و در گیشه فلاپ شد.خیلی‌ها فروش ضعیف این فیلم را پایان دوران بازیگری رانبیر می‌دانستند. اما سال ۲۰۱۸ را می‌توان سال بازگشت کاپور به روزهای اوجش نامید.چرا که “سانجو” با بازی فوق العاده رانبیر کاپور توانست فروشی معادل ۳۴۱.۵۰ کرور کسب کند تا پس از فیلم “دانگال” با ۳۸۷.۳۹ کرور دومین فیلم پرفروش بالیوود در داخل هند باشد.همچنین این فیلم در سراسر جهان نیز ۵۷۹.۵۹ کرور فروش داشت تا همچنان ششمین فیلم پرفروش سینمای هند در دنیا باشد.

در اکتبر ۲۰۱۸ از سوی مجله Vogue رانبیر کاپور به عنوان مرد سال سینمای هند شناخته شد.

روابط شخصی

در سال ۲۰۰۷ بعد از فیلم عشق من رسانه ها اعلام کردند او با سونام کاپور بازیگر نقش مقابل خود در ارتباط است.که این خبر در همان سال توسط سونام در مصاحبه ای کاملا تکذیب شد و گفت:ترجیح میدهم فقط دوست هم بمانیم.

کاپور در سال ۲۰۰۸ در هنگام فیلم زیبارویان فرار کنید با بازیگر مقابل دیپیکا پادوکن رابطه داشت اما این زوج در سال ۲۰۱۰ از هم جدا شدند.بعد از این اتفاق رسانه ها از افسردگی شدید دیپیکا پادوکونه خبر دادند و علت آن را جدایی از رنبیر کاپور معرفی کردند.حتی برخی رسانه ها مدعی شدند علت این جدایی رابطه پنهایی رنبیر کاپور با کاترینا کیف بوده است.خبر افسردگی دیپیکا به علت جدایی و خیانت از سوی رنبیر کاپور به نحوی از طرف مادر دیپیکا در همان سال تکذیب شد.و او در مصاحبه خود علت افسردگی دخترش را جدایی از دوست پسرش دانست اما نامی از رنبیر کاپور برده نشد.هیچکدام توضیحی به رسانه ها ندادند.اما در مصاحبه های اخیر دیپیکا او گفته است یک سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۱ رنبیر به خانه او امده و درباره ی حضورش در فیلم کوکتل به او مشورت داده.رابطه دوستانه رنبیر کاپور و دیپیکا پادوکونه که به تازگی با بازیگر مشهور بالییودرانویر سینگ ازدواج کرده بسیار صمیمی و دوستانه است. شواهد نشان میداد افسردگی او در آن سال هیچ ربطی به رنبیر کاپور نداشته اشت.

کاپور در سال ۲۰۱۳ با کاترینا کایف وارد رابطه شد که این رابطه در اوایل سال ۲۰۱۶ تمام شد.گفته میشد کاترینا با سلمان خان در رابطه بوده و علت جدایی آن ها رنبیر کاپور بوده است.آن ها(کاترینا و سلمان) تا مدت ها حتی در مقابل رسانه ها به هم کم محلی میکردند.حتی گفته میشود سلمان خان هنوز هم با رنبیر کاپور رابطه خوبی ندارد.اما اگر هم صحت داشته باشد،احتمالا این قهر بیشتر از طرف سلمان خان است‌.زیرا در سال ۲۰۱۸ زمانی که رنبیر کاپور در برنامه قهوه با کارن شرکت کرده بود به سوال های متعددی درباره ی سلمان جواب داد و شوخی هایی با او کرد.

در سال ۲۰۱۸ کاپور با آلیا بهات، بازیگر وارد رابطه شد.در سال های قبل آلیا بات بارها از علاقه اش به رنبیر به عنوان یک بیگ فن یاد کرده بود.رابطه آن ها از زمان فیلمبرداری فیلم برهماسترا شروع شد و هنوز هم ادامه دارد.آلیا در هر زمان مناسب و در جشنواره ها و مصاحبه ها به نحوی عشق خود را به رنبیر ابراز کرده است.رابطه این زوج به شدت زیر نظر رسانه هاست.تا جایی که بعضی رسانه ها عنوان کردند این یک رابطه دروغین است و از سمت کاران جوهر، تهیه کننده براهمسترا برنامه ریزی شده تا فیلم فروش داشته باشد.اما با حضور آلیا در کنار خانواده کاپور ها در نیویورک که برای درمان بیماری ریشی کاپور پدر رنبیر کاپور در آنجا حضور دارند،و دورهمی خانوادگی آن ها در کریسمس و همچنین تعریف های متعدد نیتو سینگ(مادر رنبیر) از آلیا،و خوش رفتاری های او،این ادعا تا حدودی تکذیب شده است.

فیلم‌شناسی

فیلم سال نقش یادداشت
Aa Ab Laut Chalen ۱۹۹۹ دستیار کارگردان
سیاه ۲۰۰۵ دستیار کارگردان
عشق من ۲۰۰۷ رانبیر راج اولین نقش آفرینی و اولین همکاری مشترک با سونام کاپور – برنده جایزه بهترین بازیگر تازه‌وارد سال (مرد)
زیبارویان فرار کنید ۲۰۰۸ راج شارما اولین همکاری با دیپیکا پادوکن بعد از رابطه شان
خوشبختی تصادفی ۲۰۰۹ خودش
بیدار شو سید ۲۰۰۹ سید مهرا نامزد: بهترین بازیگر مرد-برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از نگاه منقدین_بلاک باستر
داستان شگفت‌انگیز ۲۰۰۹ داش علی شانکار شارما نامزد: بهترین بازیگر مرد
راکت سینگ: فروشنده سال ۲۰۰۹ هارپریت سینگ نامزد: برنده بهترین بازیگر مرد
راجنیتی ۲۰۱۰ سمر پرتاب برنده بهترین بازیگر مرد
غریبه‌ها ۲۰۱۰ آکاش
حزب چیلار ۲۰۱۱ خودش
راک استار ۲۰۱۱ ((جی جی))، جردن برنده بهترین بازیگر نقش اول مرد
برفی! ۲۰۱۲ مورفی”برفی”جانسون برنده بهترین بازیگر نقش اول مردبلاک باستر
فیلم ناطق بمبئی ۲۰۱۳ خودش
این جوانی دیوانگی است ۲۰۱۳ کبیر (بانی) نامزد: برنده بهترین بازیگر نقش اول مرددومین همکاری رنبیر با دیپیکا
بی‌شرم ۲۰۱۳ بابلی
بازگشت بوتنات ۲۰۱۴ خودش
پی‌کی ۲۰۱۴ بیگانه
روی ۲۰۱۵ روی
بمبئی مخملی ۲۰۱۵ جانی بلراج
تماشا ۲۰۱۵ ود سانی نامزد: بهترین بازیگر نقش اول مرد – سومین همکاری مشترک با دیپیکا پادوکن
قلب سخت ۲۰۱۶ آیان سانگر نامزد:بهترین بازیگر نقش اول مرد
جاگا جاسوس ۲۰۱۷ جاگا سومین همکاری مشترک با کاترینا کایف – نامزد: بهترین بازیگر مرد از نگاه منتقدین
سانجو ۲۰۱۸ سانجی دات برنده بهترین بازیگر نقش اول مرد
برهماسترا Film yet to release ۲۰۱۹ در حال فیلمبرداری – اولین فیلم مشترک با آلیا بهات
شمشیرا’ Film yet to release ۲۰۲۰ در مرحله پیش تولیدپارتنر:وانی کاپور

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا