لینک کوتاه:
موسیقیموسیقی ایرانهنرمندان

تاریخ خوانی، از موسیقیدان هنرمندی با فرهنگ می‌سازد

به گزارش کامینگ سون موزیک: علیرضا میرعلینقی در رادیو گفت‌و‌گو از هنرمند بی فرهنگ به “کولی ” تعبیر کرد و گفت: تاریخ خوانی از موسیقیدانی که صرفاً نواختن و خواندن می‌داند، یک هنرمند با فرهنگ می‌سازد.

علیرضا میرعلینقی استاد، پژوهشگر و تاریخ نگار موسیقی ایران با برنامه «با من قدم بزن» در مورد تاریخ موسیقی گفت‌و‌گو کرد.

میرعلینقی گفت: تاریخ نگاری موسیقی در سطوح مختلف با بینشی متعصب بر درستی اسناد، پرهیز از تحریف و ذهنیتی مشتاق به ثبت اسناد ایجاد می‌شود. باید گفتمان‌های مختلف، متعدد و مخالف در کنار هم باشد تا خواننده بتواند براساس بینش خود به انتخاب بپردازد.

وی ضمن مخالفت با مسلط شدن گفتمان متون روشنفکری، بیان کرد: این گفتمان ذهنیت افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و معتقدم یا نباید تاریخ نگاری موسیقی داشته باشم و یا باید روایات متکثر، متضاد و مکمل را در کنار هم بپذیریم.

این تاریخ نگار موسیقی، تاریخ خوانی برای موسیقیدان ایرانی را نوعی مرور پیشینه و شناخت تبار خود دانست و اذعان کرد: تاریخ‌خوانی از موسیقیدانی که صرفاً نواختن و خواندن می‌داند، یک هنرمند با فرهنگ می‌سازد.

وی از هنرمند بی‌فرهنگ به «کولی» تعبیر کرد و افزود: فرهنگ مبتنی بر تلاش فرد برای کسب آگاهی و دانش است و جز از راه متون نوشتاری، شنیداری، دیداری و یا ترکیبی از این سه، میسر نمی‌شود.

میرعلینقی در رادیو گفت‌و‌گو با امید به ارائه تاریخ نگاری واقعی و زیبا با استفاده از تکنولوژی‌های جدید تشریح کرد: تاریخ نگاری به فرد موسیقیدان بینش تاریخی می‌دهد و او را قادر به تصویرسازی می‌کند؛ همچنین فرهنگ و حس ایجاد احترام به خویش را در وی زنده می‌دارد.

موسیقی در گذشته، حرفه اصلی به حساب نمی‌آمد

به گفته این پژوهشگر، موسیقیدانان همیشه در تاریخ جزو طبقات فرودست بودند و بیشتر عمر خود را در پیدا کردن حامی و اسپانسر سپری می‌کردند. موسیقی هیچ‌گاه شغل اصلی افراد نبوده است. «مرحوم عبدالحسین برازندهم و «مرحوم اکبر لَقا» که از موسیقیدانان بنام اصفهان هستند، صرفاً در اوقات فراغت خود به خواندن می‌پرداختند و موسیقی حرفه‌ اصلی آنها نبوده است.

میرعلینقی از دشواری این حوزه در حال حاضر سخن گفت و ادامه داد: در روزگار امروز اگر موسیقیدان، حرفه‌ای نباشد به حساب نمی‌آید و برای ورود به کار حرفه‌ای باید همه مهارت‌هایی را که در گذشته اصلا تصور نمی‌شد داشته باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن