موسیقی ایرانهمایش

اشتراکات موسیقی ایران و عثمانی بررسی می‌شود

به گزارش کامینگ سون موزیک: دو استاد ادبیات، تاریخ و فرهنگ ترکیه، برای برگزاری سمیناری با محوریت اشتراکات موسیقی ایران ترکیه به جمهوری اسلامی ایران سفر خواهند کرد.

به دعوت گروه اتنوموزیکولوژی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، پروفسور علی کافکاسیالی (زبان‌شناس) و یاووز سِلیم کافکاسیالی (اتنوموزیکولوگ) از کشور ترکیه به ایران می‌آیند تا سمیناری علمی – پژوهشی برگزار کنند. این سمینار در روز شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ از ساعت ۱۴ تا ۱۸ در دانشگاه تهران – کلاس ۱ برگزار می‌شود.

نگاه تطبیقی به موسیقی و سماع ایران و ترکیه

موضوع سخنرانی پروفسور علی کافکاسیالی رییس دانشگاه آتاتورک، درباره‌ی سماع و موسیقی خواهد بود. همچنین دکتر یاووز سِلیم کافکاسیالی با نگاهی تطبیقی به موسیقی ایران و عثمانی، به اشتراک‌های این دو موسیقی خواهد پرداخت.

یاووز سِلیم کافکاسیالی فوق دکترای موسیقی و رئیس کنسرواتوار دولتیِ کافکاس کارس است. او در تز دکترایش بخش‌هایی از موسیقی ایران و به خصوص عاشیق‌های ایرانی را بررسی کرده است. یکی از کتاب‌های اخیرش درباره شناسایی مقام‌ها و آوانگاری موسیقی ترکان قاراپاپاق در منطقه نقده یا سولدوز است.

همچنین پروفسور علی کافکاسیالی بنیانگذار فستیوال جهانی فرهنگ، موسیقی و ادبیات ترکان جهان است که چند دوره این جشنواره را با موفقیت و با حضور بیست کشور جهان برگزار کرده است. دور پنجم این فستیوال در ترکیه برگزار و به نام پروین بهمنی نامگذاری شد.

پروفسور علی کافکاسیالی

در حال حاضر رئیس دانشکده فن و ادبیات کازم گارابیکر ارزروم است و پیش از این هم رئیس کل مجتمع دانشگاهی فن و ادبیات دانشگاه گیریسون بود. علی کافکاسیالی در دوره‌ دکترایش در شش جلد کتاب به بررسی آنتولوژی زبان ترکان ایران پرداخته است. او کتاب‌هایی درباره عاشیق‌های موسیقی ایران دارد. کافکاسیالی در همکاری با دامون ششبلوکی و پروین بهمنی(احیاگر موسیقی اوریجینال عاشیق‌های قشقایی) کتابی درباره موسیقی عاشیق‌های قشقایی و منظومه‌های از بین‌رفته‌اش منتشر کرده است.

در سفرِ این دو استاد برجسته ترکیه‌ای به ایران قرار است، طبق صحبت‌های صورت گرفته مابین استادان ترکیه‌ای، مدیر انجمن موسیقی، مدیرکل دفتر موسیقی، دکتر صدری و دامون شش بلوکی؛ تفاهم‌نامه‌هایی با انجمن موسیقی؛ دفتر موسیقی وزارت ارشاد، فرهنگستان هنر و گروه اتنوموزیکولوژی دانشگاه تهران درباره تبادلات حوزه موسیقی علمی و پژوهشی بین دو کشور امضا شود.

پروفسور کافکاسیالی در آخرین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران که در کرمان برگزار شد در بخش پژوهشی این جشنواره با دبیری مریم فره سو نیز در جلسات پژوهشی این جشنواره بعنوان سخنران و کارشناس حضور داشت.

حضور در این سمینار برای عمومِ علاقه‌مندان آزاد است.


لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=3681

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا