لینک کوتاه:
آلبوم ایرانموسیقیموسیقی ایرانهنرمندان

آلبوم “کوچه شب” ؛ یادی از برنامه “گلهای رنگارنگ”

به گزارش کامینگ سون موزیک:  آلبوم “کوچه شب” با اشعار بیژن ترقی و ادیب برومند، آهنگسازی جهانشاه برومند، آواز حسین خواجه امیری (ایرج) و خوانندگی علیرضا فریدون‌پور پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

“کوچه شب” عنوان یکی از تازه‌ترین آثار موسیقایی در فرآیند تولید و فروش محصولات موسیقی کشورمان است که به آهنگسازی جهانشاه برومند از نوازندگان و آهنگسازان پیشکسوت موسیقی ایرانی منتشر شد.

در این آلبوم که با یادی از برنامه “گلهای رنگارنگ” رادیو با قالبی متفاوت در دسترس شنوندگان قرار گرفته، مرحوم بیژن ترقی (ترانه‌سرا)، زنده یاد ادیب برومند (غزل آواز و اشعار متن)، جهانشاه برومند (اورتور و آهنگ‌ها)، حسین خواجه امیری و علیرضا فریدون‌پور (خوانندگان)، بابک شهرکی – بهنام خدارحمی (تنظیم‌ها)، ژاله صادقیان – جهانشاه برومند (گویندگان)، پیام سوری (تدوین نهایی)، بردیا صدرنوری (ناشر)، ناصر ایزدی (مدیر موسیقی)، مریم فراهانی (مدیر اجرایی)، پرهام عرب (مدیر طراحی)، مهرناز کرمی (مشاور هنری ناشر) گروه اجرایی را تشکیل می‌دهند.

“ای نام تو (حمد) – قطعه (بی‌آرام موج) –دشتی” با شعر ادیب برومند، گویندگی جهانشاه برومند- ژاله صادقیان و تنظیم بهنام خدارحمی، “گفتاری از بیژن ترقی و ترانه (کوچه شب) – دشتی” با ترانه بیژن ترقی، خوانندگی علیرضا فریدون‌پور و تنظیم بهنام خدارحمی، “آواز حسین خواجه امیری (ایرج) – دشتی” با نوازندگی تار شهرام میرجلالی و غزل ادیب برومند، “ترانه (سبوی صبر) – سه‌گاه و مخالف” با ترانه بیژن ترقی، خوانندگی علیرضا فریدون‌پور، گویندگی ژاله صادقیان و تنظیم بابک شهرکی، “چهار مضراب سه‌گاه” با نوازندگی ویولن جهانشاه برومند و تنبک سعید رودباری، “چهار مضراب نوا” با نوازندگی تار فریدون احتشامی، نوازندگی تنبک سعید رودباری و گویندگی ژاله صادقیان، “ترانه (قصه رهگذر) – نوا” با ترانه بیژن ترقی، خوانندگی علیرضا فریدون‌پور و تنظیم بابک شهرکی، “آواز علیرضا فریدون‌پور” با نوازندگی ویولن جهانشاه برومند، غزل ادیب برومند و گویندگی ژاله صادقیان، “ترانه (بشنو) – بیات اصفهان” با ترانه بیژن ترقی، خوانندگی علیرضا فریدون‌پور و تنظیم بهنام خدارحمی اسامی آثاری هستند که در آلبوم “کوچه شب” گنجانده شده‌اند.

جهانشاه برومند که طی سالهای گذشته آلبوم‌ها و آثار موسیقایی متعددی را در حوزه موسیقی ایرانی منتشر کرده درباره انگیزه‌ها و دغدغه‌های خود برای تولید آلبوم “کوچه شب” توضیح داد: اوایل دهه ۷۰ بود که به واسطه آشنایی پدرم ادیب برومند با مرحوم بیژن ترقی توفیق این را پیدا کردم تا آشنایی بیشتری با این شاعر و ترانه‌سرا پیدا کرده و با او دوستی صمیمانه‌ای داشته باشم. شرایطی که طی فواصل زمانی مختلف موجب خلق آثار و ملودی‌هایی شد که برایم بسیار قابل توجه و ارزشمندند.

وی افزود: آنچه از تجربه این رفاقت و دوستی می‌توانم به آن اشاره داشتم برایم دربرگیرنده نتایجی بود که گاهی اوقات موجب می‌شد این شاعر روی آثار موسیقایی من ترانه و شعری بسراید. در برخی از روزها نیز شرایط حسی‌مان به‌گونه‌ای می‌شد که من برای اشعار و ترانه‌های او موسیقی می‌ساختم. روزهایی که سرشار موسیقی و شعر بود و تا سالها نیز این پیوند موسیقایی با ادبیات ادامه پیدا کرد. اتفاقاً همین شرایط بود که برایم بهانه‌ای شد تا از برآیند و آنچه از این هم‌نشینی‌ها حاصل می‌شد، بتوانم در قالب یک مجموعه موسیقایی اثری را تولید و در صورت امکان آن را در دسترس مخاطبان قرار دهم.

این آهنگساز و نوازنده ویولن بیان کرد: آنچه برایم در این چارچوب بسیار حائز اهمیت بود، خلق فضایی متفاوت‌تر از دیگر آثارم برای مخاطبان و شنوندگان موسیقی ایرانی بود. فضایی کمتر تجربه شده که می‌توانست یادآوری از آنچه در فضای موسیقی برنامه “گل‌ها” اجرا می‌شود، در معرض گوش شنیداری مخاطب قرار گیرد. اینکه آلبوم به شکلی تولید نشده باشد که مطابق معمول چند ملودی بی کلام یا با کلام اجرا شده و پیش روی شنوندگان ارائه شود. به همین منظور این بار فضا را در قالبی طراحی و ایده پردازی کردم که شنونده در چارچوب یک آلبوم، هم کلام، هم تصنیف و آواز را در یک چارچوب بشنود. شرایطی که این بار با اضافه کردن صدای مرحوم بیژن ترقی در کنار خوانش دیگر هنرمندان این عرصه، آواز جناب حسین خواجه امیری (ایرج) و خوانندگی علیرضا فریدون‌پور می‌تواند تجربه متفاوتی برای شنوندگان این نوع آثار باشد.

برومند گفت: طبیعتاً طی سال‌های اخیر تولید و انتشار آلبوم به صورت مجموعه‌های فیزیکی بنا به دلایل مختلف آنچنان که باید مورد توجه شنوندگان و علاقه‌مندان موسیقی نیست بنابراین ایجاد یک مفاهمه مشترک میان آهنگسازان و نوازندگانی چون بنده با تهیه‌کنندگان و ناشران حوزه موسیقی کار بسیار سختی است. به‌هرحال با توجه به شرایط اقتصادی این سال‌ها تولید و نشر آلبوم‌ها برای تهیه‌کنندگان و حتی خودِ هنرمندان مگر در موارد بسیار خاص و انگشت‌شمار صرفه اقتصادی چندانی ندارد. از این‌رو کار برای همکاری با ناشران دشوار خواهد بود. اما خوشبختانه با همکاری دوستانه جناب بردیا صدرنوری مدیر موسسه فرهنگی هنری “رادنواندیش” و دوست هنرمندم ناصر ایزدی شرایط به‌گونه‌ای رقم خورد که آلبوم “کوچه شب” هم در قالب نسخه فیزیکی و هم قالب الکترونیکی در دسترس مخاطبان قرار گیرد.

آلبوم موسیقی “کوچه شب” توسط موسسه فرهنگی هنری “رادنواندیش” به مدیریت بردیا صدرنوری و پخش “نشر و پخش جوان” با مجوز شماره ۲۱۲۱-۱۳۹۷ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماره واسپاری ۲۳۳۱۶ کتابخانه ملی ایران منتشر شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه نسخه فیزیکی آلبوم می‌توانند با مراجعه فروشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی هنری، شهر کتاب‌ها و سامانه www.lorcastore.ir نسبت به خرید اثر اقدام کنند. این در حالی است که نسخه دیجیتالی آلبوم نیز از طریق سامانه “بیپ تیونز” قابل عرضه است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − نه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن