لینک کوتاه:
بیوگرافیتولدموسیقیموسیقی ایرانهنرمندان

یادی از فضل‌الله توکل آهنگساز و نوازنده سنتور

به گزارش کامینگ سون موزیک: حدوداً ۷ ساله بود که توانست اولین گام‌های موسیقی را با کلاس حسین تهرانی آغاز کند و در ابتدای این مسیر ساز تنبک همراه اوشد.

فضل‌الله توکل مانند بسیاری از بزرگمردان عرصه موسیقی، خانواده بستر رشد و پرورش او در انتخاب مسیر هنری اش بود و در دوران کودکی و درباغچه مهربانی خانه پدربزرگ که محلی برای رفت‌وآمد هنرمندان فرهیخته‌ای همچون ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، رهی معیری، حسین یاحقی و… بود، چشم و گوشش به هنراصیل موسیقی ایران آشنا گردید.
داستان مسیرموسیقی او از یک عصر بهاری آغاز می‌شود؛ آن روز حسین تهرانی به‌منزل پدرش آمده بود و متوجه شوق و انگیزه او به موسیقی می‌شود و درمکتب خود سه سال آموزش تنبک و آشنایی با ریتم را می‌آموزد و بعد مدتی یادگیری، از او ساز مورد علاقه‌اش را جویا شده و این کودک مشتاق سنتور را معرفی می‌کند. اولین سنتور را پدرش خرید، آن زمان ۸ سالش بود و به‌گفته خودش از ذوق این ساز تمام شب را بیدار ماند و هراز چند‌گاهی به ساز خود نگاهی می‌انداخت تا بداند برسرجایش هست یا یک خواب و رؤیا بوده! روزها هم با انگشتان کوچکش مضراب به‌دست می‌گرفت و تلاش می‌کرد صدای خوشایندی از این سازکهن استخراج کند اما به‌دلیل آگاهی نداشتن درنواختن و کوک سنتور، تمام تلاش‌های او به پاره شدن سیم‌های ساز منتهی می‌شد و این خطا و آزمون‌ها ادامه داشت و شاید آن روزها هیچ‌گاه تصور نمی‌کرد روزگاری نامش به‌عنوانی سنتورنوازی چیره دست و شیرین نواز در تاریخ موسیقی ایران به ثبت برسد. فضل‌الله توکل سال‌ها بعد از مأموریت پدراز شیراز به تهران نقل مکان می‌کنند و این سفر سرآغاز آشنایی او با علی تجویدی است و با ساز ویولن با ردیف و نت‌های موسیقی آشنا می‌شود و پس از ۱۲ سال یا شاید بیشتر آموزش در محضر این هنرمند بزرگ توانست در ارکستر شماره ۲ رادیو راه یابد (سال ۱۳۳۵)و آرام آرام بواسطه دوستی خانوادگی با پرویز یاحقی توانست به ارکستر شماره ۳ رادیو هم راه پیدا کند و سرانجام در سال ۱۳۳۷ ‌به دعوت زنده یاد داوود پیرنیا به‌عنوان تک نواز سنتور به برنامه گل‌ها می‌رود ودر برنامه‌های مختلف گل‌ها حضور داشت و در گل‌های صحرایی شماره ۵ و برگ سبز به همراهی آواز زنده یاد محمودی خوانساری و تنبک امیر ناصر افتتاح برای نخستین بار تکنوازی را شروع کرد و به‌عنوان سولیست و تکنواز مشغول به کار شد.
توکل طی سال‌ها فعالیت در عرصه موسیقی آثار بسیار ارزنده و ماندگاری با خوانندگان برجسته‌ای تولید کرده که ازجمله قطعات معروف «عشق» و«آهسته آهسته» با صدای اکبر گلپایگانی از آثار شاخص اوست. علاوه برآن در دو آلبوم «خاطرات جوانی» و «غم زمانه» با علیرضا افتخاری همکاری داشته و همچنین در شروع کاری احسان خواجه امیری درآلبوم «من و بابا» به همراه استاد ایرج سه قطعه «خداحافظ»، «فردا»و «فسانه» ترانه سرایی و آهنگسازی داشته است.
البته هنر او تنها به‌عنوان یک نوازنده خلاصه نمی‌شد بلکه بیشتر خوانندگان درمقام آهنگساز و حتی ترانه سرا با او همکاری داشته‌اند.این هنرمند برجسته قرار است بزودی قطعه‌ای را با همصدایی پاشا پاشایی منتشر کند که «خلیج فارس» نام دارد و در سال ۱۴۰۰ و در روز خلیج فارس رونمایی می‌شود. آهنگسازی و ترانه سرایی این اثر هم برعهده توکل بوده با تنظیم بهنام صبوحی و تهیه کنندگی این اثر ملی مؤسسه را مؤسسه فرهنگی هنری راد نو اندیش به همت و مدیریت بردیا صد نوری انجام گرفته است. ۱۴ آبان استاد ۷۸ ساله شد اماهمچنان عشق به موسیقی در درون او می‌جوشد سایه‌اش مستدام.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن