لینک کوتاه:
موسیقیموسیقی ایران

موسیقی ایران و لبنان، نوتی مشابه دارند

به گزارش کامینگ سون موزیک: آندره الحاج به نقاط مشترک موسیقیایی ایران و لبنان اشاره و به لازمه همکاری هنری دو کشور، تاکید کرد.

ابتدای مهر ماه از نماهنگ «بی تاب بلقیس» رونمایی شد. اثری که محصول مشترک هنری ایران و لبنان بود. «بی تاب بلقیس» به آهنگسازی فردین خلعتبری و رهبری آندره الحاج رهبر ارکستر ملی لبنان با اجرای ارکستر ملی ایران و خوانندگی حمیدرضا نوربخش تولید شده بود.

دقایقی با آندره الحاج رهبر ارکستر ملی لبنان درباره اشتراکات موسیقی دو کشور ایران و لبنان صحبت کردیم. در ادامه می‌توانید متن گفت‌وگوی خبرنگار ما با این موزیسین عرب را مشاهده کنید.

همکاری با ارکستر ملی ایران از کجا آغاز شد؟

ابتدا دعوتنامه همکاری از طرف بنیاد رودکی به دست حسین العجمی وزیر فرهنگ لبنان رسید. وی پس از دریافت دعوتنامه، پیشنهاد همکاری را به من داد.
واکنش شما نسبت پیشنهاد همکاری با هنرمندان کشور ایران چه بود؟

هر موزیسینی علاقه دارد با هنرمندان کشور‌های دیگر همکاری کند؛ بنابراین من هم از این پیشنهاد استقبال کردم.

از دعوتنامه بنیاد رودکی استقبلا کردم

چرا؟

همکاری هنری میان دو کشور برای هر دو طرف مفید است و به هر یک کمک شایانی می‌کند.به نظر شما نقاط مشترکی میان مبانی موسیقیایی دو کشور ایران و لبنان وجود دارد؟

از نظر شکل کار، موسیقی ایرانی و لبنانی از یک نوت مشابه استفاده می‌کنند، اما دو کشور هویت موسیقیایی متفاوتی دارند. حتی هویت موسیقی در میان کشور‌های عربی با هم متفاوت است. هر کشور هویت موسیقی خاص خودش را دارد. وجه تشابه موسیقی ایران و لبنان در نوت‌های مشترک است که ارتباط عجیبی میان دو کشور ایجاد کرده است.

بنابراین نقاط مشترک فراوانی میان موسیقی دو کشور وجود دارد

بله؛ موسیقی ایران و لبنان بیگانه از یکدیگر ندارند. مثلا موسیقی لبنان با ژاپن تفاوت‌های فراوانی در همه زمینه‌ها دارد، اما چنین تفاوتی میان موسیقی ایران و لبنان نیست.

چقدر در قطعه «بی تاب بلقیس» نقاط مشترک و افتراق این دو کشور وجود دارد؟

هارومونی این کار یک هارومونی جهانی و بین المللی است. نوت قطعه «بی تابی بلقیس» شبیه به نوت کاری است که الان در لبنان می‎‌شود. اختلافات فراوانی میان این کار و موسیقی لبنان ندیدم. البته جنبه آزادی فراوانی در این اثر وجود داشت که باعث می‌شد با تنوع بیشتری کار کنیم. این تنوع به پیشرفت دو طرف کمک می‌کرد.

آیا همکاریتان با گروه‌های موسیقی در ایران را ادامه خواهید داد؟

به دوستانم در وزارت فرهنگ لبنان گفته‌ام که لازم است این همکاری ادامه داشته باشد. باید ایرانیان موسیقی لبنانی و لبنانی‌ها موسیقی ایرانی بنوازند. لازم است که این همکاری ادامه پیدا کند. می‌خواهیم با جناب افضلی مدیر بنیاد رودکی و فردین خلعتبری درباره فعالیت‌های آینده گفت‌وگو و نوت‌های تازه‌ای را با هم کار کنیم. تلاش می‌کنیم، همکاری میان موزیسین‌های دو کشور ادامه دار باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن