کنسرتموسیقیموسیقی ایرانموسیقی جهان

روایت موسیقیایی «چنین گفت زرتشت» برای اولین بار در کرواسی

به گزارش کامینگ سون موزیک: ارکستر فیلارمونیک زاگرب به سرپرستی علی رهبری و خوانندگی رضا فکری “چنین گفت زرتشت” را برای نخستین بار در کرواسی به روی صحنه می‌برد.

ارکستر سمفونیک زاگرب پوئم سمفونیک “چنین گفت زرتشت” اثر “علی رهبری” را جمعه ۲ آبان (۲۳ اکتبر) در شهر زاگرب پایتخت کرواسی به روی صحنه می برد.

علی رهبری موسیقیدان ایرانی درباره این اجرا گفت: خواننده ارکستر رضا فکری خواهد بود و این ارکستر به همراه گروه کر فیلارمونیک زاگرب که اینبار با زبان فارسی می خوانند کنسرت خود را اجرا خواهد کرد.

وی افزود: وزیر فرهنگ و وزیر امور خارجه کرواسی، شهردار زاگرب، سفیر ایران در کرواسی و چند تن از مقامات سیاسی و فرهنگی دو کشور مهمانان کنسرت ارکستر زاگرب هستند.

این هرمند حوزه موسیقی ادامه داد اثر سمفونیک “چنین گفت زرتشت” یازدهمین و آخرین شماره از مجموعه “مادرم ایران” است که برای خواننده تنور و ارکستر بزرگ ساخته شده است. این برای نخستین بار است که روی سخنان زرتشت قطعه موسیقی نوشته شده است.

این هنرمند افزود: مجموعه مادرم ایران با قطعه “نوحه خوان” که روایتگر واقعه عاشورا است شروع می شود و با پوئم سمفونیک “چنین گفت زرتشت” که از سخنان و گفته های زرتشت است خاتمه می یابد. این قطعه قرار است قبل از اجرای کنسرت با حمایت کمپانی ناکسوس ضبط شده و به زودی راهی بازار جهانی شود.

علی رهبری قرار است اجرای کنسرت “چنین گفت زرتشت” را که یک ساعت است، به مردم کرواسی تقدیم کند؛ چراکه مردم این کشور معتقدند با ایرانیان قرابت فرهنگی دارند و اصالتشان از ایران باستان آمده است.

رهبری سال ها مدیریت هنری و رهبری دائم ارکستر زاگرب را بر عهده داشته است. رهبری پیش از این مدیریت ارکستر های سمفونیک بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران را در کارنامه دارد. رهبری برای انتخاب خواننده این اثر از چندین خواننده ایرانی و غیر ایرانی تست گرفت و در نهایت رضا فکری را انتخاب کرد.

رضا فکری پیش از این به عنوان سولیست در ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری حضور داشته است.

علی رهبری تمرینات خود را در زاگرب آغاز کرده است.


لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=24676

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا