موسیقیموسیقی ایران

«آموزش آسان گیتار کلاسیک» کتابی برای فراگیران هنری

به گزارش کامینگ سون موزیک: «آموزش آسان گیتار کلاسیک» عنوان کتابی است که به قلم «ساسان جلالوندی فرد» برای فراگیران این رشته موسیقی نوشته شده است.

این کتاب ۸۸ صفحه‌ای با شمارگان یک‌هزار نسخه از سوی انتشارات«نوای دانش» به چاپ رسیده و در کتابفروشی‌ها موجود است.

قیمت هر جلد از این تازه نشر برای علاقه‌مندان ۳۵ هزار تومان است.

مطالب این کتاب در ۶ فصل ارایه شده که در فصل نخست علاوه بر توضیح تئوری موسیقی و الفبای آن، در خصوص خطوط حامل، کلید، کلید سل، خطوط میران، ارزش زمانی نت‌ها ، مفهوم سکوت، کسرمیزان، تمپو، پرده، نشانه‌های اعاده، نت‌های مقدمه، خطوط اتحاد و اتصال و علامت‌های کروماتیک به تفضیل شرح داده شده است.

نویسنده در فصل دوم کتاب در خصوص ساختار گیتار کلاسیک، کوک کردن این ساز، دیاپازون و لوله‌های صدا، تیونر، نحوه کوک گیتار با تیونر، ملزومات استفاده بهینه و بهبود بازدهی گیتار کلاسیک، مترونوم، پایه‌های نت و نگهداره گیتار، نحوه صحیح انگشتان در نواختنو ضربه تکیه و آزاد توضیح داده است.

سیم‌های گیتار کلاسیکو شرح تفضیلی هر یک، تمرین‌های مربوط به سیم‌های مختلف گیتار نیز شرح فصل سوم این کتاب است و نویسنده در فصل چهارم در مورد دوئت و تمرین‌های آن، آهنگ‌ها، آرپژو تمرینات، اکتاو دوم گیتار کلاسیک و ممارست در این راستا توضیحاتی را ارایه کرده است.

در فصل پنجم کتاب در مورد گام موسیقی، نیم پرده‌های کروماتیک و دیاتونیک، تقسیم گام‌ها و انواع آن، تونالیته، دایره گام‌ها، نحوه اجرای گام ماژور ، علامت سرکلید و تمرین‌های گام‌نوازی مطالبی را عنوان کرده است.

فصل آخر کتاب نیز به آکورد و انواع آنو تمرین‌های کاربردی برای فراگیران اختصاص دارد.

در مقدمه این کتاب آمده است: موسیقی از تفریحات بسیار ارزنده است که جدای از این موضوع نوعی علم محسوب شده و باید برای یادگیری آن قبل از احساس لطیف ممارست و دانش کافی را داشت.

موسیقی شکلی از هنر و فعالیت فرهنگی است که رسانه آن صدا و سکوت است و می‌توان از موسیقی به عنوان روحی نام برد که می‌تواند از سوی کهکشان شنیده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا