لینک کوتاه:
موسیقیموسیقی ایران

محمد گلریز: یک جریان از موسیقی مبتذل را به ما تحمیل کردند

به گزارش کامینگ سون موزیک: خواننده انقلابی بر پوچ بودن محتوای قطعات موسیقی امروزی تاکید داشت و گفت: همین آثار بی‌محتوا و پوچ، ضربه سهمگینی به جریان موسیقی دفاع مقدس هم می زند.

محمد گلریز، خواننده سرود‌های انقلابی و دفاع مقدس با اشاره به هفته دفاع مقدس و تولیدات هنری در این زمینه بیان کرد: جریان موسیقی به سبب رشادت‌های رزمندگان و سلحشوری این عزیزان در دوران جبهه و جنگ تحمیلی، به این بخش برچسب «موسیقی دفاع مقدس» داده است درحالیکه من با عنوان کلی‌تر «موسیقی مقاومت» موافق هستم.

وی افزود: موسیقی مقاومت نامی زیباتر و روایتگر دفاع و مقاومت‌هایی است که ما در جبهه‌ها و مناطق عملیاتی و جز آن داشته ایم که نهایتش منجر به پیروزی شد.

یک جریان از موسیقی مبتذل را به ما تحمیل کردند

خواننده قطعه ماندگار «خجسته باد این پیروزی»، اشعار این دسته از فضای موسیقیایی هنر را برگرفته از ایثار، جوانمردی و … دانست و گفت: البته در مقام عمل باید این سبک از موسیقی را داشت و برایش تولید محتوا کرد هرچند که باید از کمکاری‌ها خصوصا برای مناسبت‌ها گلایه هم داشت.

گلریز اعتقاد داشت: دهه ۶۰ ما دوره‌ای چشمگیر از موسیقی مقاومت و دفاع مقدس را دیدیم؛ از این بابت که حتی خود حضرت امام (ره) بر این جنس از جریان موسیقی تاکید می‌کردند تا این موسیقی جدیتر گرفته شود.

وی ادامه داد: همین الان هم رهبر معظم انقلاب به کرات در جلساتی که با اهالی فرهنگ و ادب دارند روی محتوای انقلاب و دفاع مقدس توجه دارند که باید این بخش‌ها را خالی نگذاریم و تولید محتوا و اثر کنیم.

این خواننده با این حال اعتقاد داشت: متاسفانه بعد از دهه ۶۰ کم کم تحت تاثیر تبلیغات دشمنان قرار گرفتیم و بجای تولید موسیقی‌هایی که در خدمت فرهنگ ما باشد، یک جریان از موسیقی مبتذل به ما تحمیل کردند.

گلریز به کمکاری متولیان موسیقی اشاره کرد و گفت: انگار برخی مسئولان ما هم بازی خوردند چرا که فکر می‌کردند باید با رفتن به سراغ هر نوع موسیقی بی محتوایی حتی، به روز شد. فکر می‌کنند این نوع موسیقی پاپ است درحالیکه ربطی به پاپ ندارد.

خواننده قطعه «این بانگ آزادی» تصریح کرد: ما بجای موسیقی پاپ، موسیقی لس آنجلسی داریم که عمدتا نیز از طریق تبلیغات بیرونی بر ما وارد می‌شود و حتی به شکل نادرستی هم از طرف نهاد‌های خودمان مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وی همچنین اضافه کرد: موسیقی پاپ اگر به درستی تعریف و ساخته شود اتفاقا دربرگیرنده آثار خوبی هم خواهد شد. اما موسیقی امروز ما یک سری آهنگ با شعر بد و ریتم تکراری هستند نه تنها در ماهواره بلکه از سر غفلت در همین صداوسیمای خودمان نیز تبلیغ می‌شوند.

گلریز بر پوچ بودن محتوای این قطعات موسیقی تاکید داشت و گفت: همین آثار بی محتوا و پوچ، ضربه سهمگینی به جریان موسیقی دفاع مقدس هم می‌زند. موسیقی دفاع مقدسی را نباید مناسبتی کرد به طوریکه صرفا در همین هفته یادمان بیفتد که به آن بپردازیم.

وی خاطرنشان ساخت: همین حالا هم اگر به این موسیقی اشاره‌ای می‌شود، برای خالی نبودن عریضه است وگرنه در عمل خبری از تولیدات و حمایت لازم نیست. ما نباید حرکت به سمت این نوع موسیقی را یک وظیفه مناسبتی بدانیم.

این خواننده یادآور شد: من به این ماجرا نقد می‌کنم، اما یک دست که صدا ندارد. هرچند بنده تا نفس دارم برای مردم شهدا و رزمندگان می‌خوانم. ولی باید این دسته از موسیقی‌ها را همه گیر کرد؛ خصوصا در این موقعیت فعلی که امثال آمریکا دشمنی خاصشان با انقلاب ما را علنی‌تر می‌کنند، می‌تواند تاثیرش را بیشتر بگذارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن