لینک کوتاه:
موسیقیموسیقی ایران

«دایه دایه، وقت جنگه»؛ شاهکار موسیقی نواحی /صوتی

به گزارش کامینگ سون موزیک: «دایه دایه وقت جنگه» یکی از آثار حماسی موسیقی نواحی محسوب می‌شود که این اثر با تنظیم مجتبی میرزاده و خوانندگی رضا سقایی ضبط شده بود که همزمان با آغاز جنگ تحمیلی منتشر شد.

دوران دفاع مقدس آثار متعددی در حوزه موسیقی تولید و منتشر شد تا از این طریق اهالی موسیقی در تزریق روحیه به مردم و رزمندگان در دوران سخت جنگ تحمیلی سهیم باشند، البته پس از دوران دفاع مقدس و تا به امروز آثار مختلفی از سوی هنرمندان ژانرهای مختلف موسیقی تولید شده که در این میان آثار درخشان کم نیستند اما به جرات باید گفت، آثاری که در دوران دفاع مقدس منتشر شده است، شاید به این دلیل که در همان فضای ملتهب دوران دفاع مقدس برای نخستین بار شنیده شده اند، به ماندگارترین آثار موسیقایی دوران دفاع مقدس تبدیل شدند که از این میان می توان به چند اثر شاخص اشاره کرد.

«دایه دایه وقت جنگه» یکی از آثار حماسی موسیقی نواحی محسوب میشود که این اثر با تنظیم مجتبی میرزاده و خوانندگی رضا سقایی ضبط شده بود که همزمان با آغاز جنگ تحمیلی منتشر میشود و نکته جالب آنکه قدمت ترانه و ملودی این اثر به زمان جنگ جهانی اول بازمی‌گردد همچنین مرحوم رضا سقایی اواخر دفاع مقدس در شهر ازنا بر اثر اصابت ترکش یک بمب مجروح می‌شود و حنجره‌اش آسیب می‌بیند و تا پایان عمر با بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد.

این آهنگ بعدها توسط هنرمندان دیگری از جمله فرج علیپور، میرزاوند و … بازخوانی شده است. دایه دایه یکی از مشهورترین اهنگ های لری است که در مقام سه پا اجرا می گردد. در زبان لری واژه دا (Daa) به معنی مادر می باشد و کلمات دایه، دالکه و دایا (پیر زن) نیز از مشتقات همین واژه می باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 6 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن