لینک کوتاه:
موسیقیموسیقی ایران

رابعه زند از مشخصات یک ساز قانون استاندارد می گوید

به گزارش کامینگ سون موزیک:  یادداشت رابعه زند نوازنده ساز قانون پیرامون این موضوع را در ادامه بخوانید:

“درود بر شما دوستداران هنر و موسیقی،بخصوص ساز قانون.

من رابعه زند به عنوان یک نوازنده و سازنده ساز قانون،به دلیل سوالات بسیار شما عزیزان،لازم دانستم چند تجربه کوچک را راجع به یک ساز خوب و استاندارد،بطور خلاصه برای شما علاقه‌مندان و حتی همکاران عزیزم،به اشتراک بگذارم.

البته از قدیم گفتن:«هر چقدر پول بدی،همون قدر آش میخوری»، اما عزیزان ساز قانون،به عنوان یک ساز بسیار حساس در ساخت،صدا، صنعت و کوک،استانداردهایی دارد که باید در ساخت رعایت بشود،در غیر اینصورت بعدها دچار مشکل و بعضا کج سلیقگی خواهیم شد. (مانند خود من)دوست ندارم، شما نشناخته  و ندانسته،انتخاب کنید.

خب،انواع قانونها را بطور خلاصه در پست قبل توضیح دادیم،اما ساز استاندارد به چه سازی گفته میشود:

_مناسب با نوع موسیقی که مینوازید باشد، مثلاً با ساز ارمنی که دو پرده‌گردان بیشتر ندارد،نمیتوانید دستگاههای موسیقی ایرانی را بنوازید.(این سلیقه نیست)

_دو مورد از اجزای مهم تشکیل دهنده ساز قانون گوشی و پوست است،که گوشی از جنس چوب  باید باشد،نه پلاستیک یا فلز (گوشی سنتور) و پوست هم که پوست طبیعی و نه طلق پلاستیکی.

_بهتر است یا ساز ساده باشد و یا اگر نقشی در جعبه رزونانس اصلی ایجاد میشود،معرق کاری باشد که نصب شده،نه سوخته کاری روی بدنه اصلی ساز،چون باعث کم شدن استحکام آن میشود.

_مهمترین بخش ساخت ساز،نصب صحیح پلهای داخلی آن است،زیرا که ساز متساوی‌الساقین نیست و کنترل فشار با وجود سیم‌های زیاد،بسیار سخت است،که دیدن آن،از ظاهر ساز میسر نیست و اگر چنانچه پل گذاری مناسب نباشد، ساز بعد از مدتی در هم میشکند و یا خوش بینانه،تاب برمیدارد و از حالت عادی خارج میشود(که متاسفانه خودم هم این تجربه را سالها پیش داشتم و به لطف مهندسین و متخصصین،این مهم،تصحیح شد).

پس قبل از خرید ساز،ساز و سازنده رو بشناسید و سابقه ایشان را در نظر بگیرید.

_شبکه‌های صوتی و صفحه اصلی در صدا‌دهی ساز،نقش اساسی دارند.که من سه شبکه‌ای و بدون پلی‌استر میپسندم که صدا لطیف‌تر میشود.(این مورد،قطعا سلیقه‌ای ست)

_رنگ زیاد بر روی چوب بدنه‌ی اصلی ساز،ایراد آن چوب را میپوشاند (مثل گره و یا شکاف) ،پس ترجیحا از سازهای کمتر رنگ شده،استفاده کنید و چوب صفحه پشتی ساز را چک کنید تا ترک و شیار نداشته باشد.

_سازِ نو،زمان میبرد تا کوک آن،به اصطلاح، «جا بی_سازِ نو،زمان میبرد تا کوک آن،به اصطلاح، «جا بیافتد» و تقریبا تا شش ماه اول،هر ماه باید کوک توسط مدرس و یا متخصص آن ساز،تمدید و چک شود و مدام با آن نواخته شود.اما اگر «پس از این مراحل»که ذکر شد،باز هم ساز کوک نگرفت،حتما ایرادی دارد که باید به سازنده مراجعه شود.

خب دوستان،امیدوارم این مطالب،برای شما عزیزان علاقمند به ساز ما (قانون) مفید واقع شود و برای کمک به صنعت داخلی این ساز در کشورمان،کوشاتر باشیم.و در آخر باید بگویم،بنده هیچ سازی از ساز همکاران و کشورهای دیگر را،نه تائید میکنم و نه تکذیب،و فقط میتوانم مسئولیت سازهای خودمان را بعهده داشته باشم،پس لطفاً نسبت به توضیحاتی که دادم،تصمیم بگیرید.و متاسفانه شایان ذکر است که ساز قانون با این اجزا و ساختار پیچیده و این تورم روزانه که در کشور ما روی هر چیزی تاثیر میگذارد،جزو سازهای ارزان قیمت نیست (خصوصا نسبت به دیگر سازها)پس برای یک خرید استاندارد صبور باشید و پس‌انداز کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن