لینک کوتاه:
جشنواره موسیقی جهانرویدادموسیقی ایران

جایزه جهانی موسیقی وومکس برای کیهان کلهر

به گزارش کامینگ سون موزیک:  امروز کیهان کلهر جایزه اکسپو جهانی موسیقی وومکس – ۲۰۱۹ را در فنلاند دریافت و به عنوان  چهره سال موسیقی سال ۲۰۱۹ معرفی شد.

کیهان کلهر نوازنده کمانچه عصر روز یکشنبه پنجم آبان جایزه هنرمند برگزیده اکسپو جهانی موسیقی وومکس – ۲۰۱۹ را در فنلاند دریافت کرد. خبر اعطای این جایزه به کلهر در ماه مرداد اعلام شده بود.

مهارت در نوازندگی ساز کمانچه، خلق موسیقی تأثیرگذار و شناساندن موسیقی کلاسیک و سنتی ایرانی به علاقه‌مندان موسیقی در سراسر جهان از مؤلفه‌های هیئت داوران این دوره اکسپو جهانی موسیقی وومکس برای اهدای جایزه هنرمند برگزیده سال ۲۰۱۹ به کیهان کلهر بوده است.

سامانه اینترنتی اکسپو جهانی موسیقی وومکس در توضیح دلایل اهدای این جایزه جهانی به کیهان کلهر که پس از معرفی جایزه خود را به محمدرضا شجریان تقدیم کرد، نوشته است: “برای کیهان کلهر، کمانچه صدای اوست. او هنگامی که می‌نوازد انگار زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم دنیا از گذشته دور تا آینده ارتباط برقرار می‌کند. کیهان کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان تمام نقاط ایران همکاری و موسیقی اقوام کردستان، خراسان و سایر شهرها را مورد مطالعه قرار داده است.

کیهان کلهر با موزیسین‌های سایر فرهنگ‌ها نیز به‌وسیله زبان موسیقی گفتگو کرده که از آن جمله می‌توان به شجاعت حسین خان از هند، یویوما و گروه بین المللی جاده ابریشم، اردال ارزنجان از ترکیه، تریو رامبرانت از هلند، تومانی دیاباته از مالی، گروه بروکلین رایدر و کوارتت کرونوس اشاره کرد. او به همه این صداها اجازه می‌دهد تا صدای او را فراگیر کنند.”

در بخش پایانی مراسم کیهان کلهر و اردال ارزنجان با مدت‌زمان ۴۵ دقیقه به اجرای برنامه پرداختند که این برنامه با استقبال قابل توجه مخاطبان مواجه شد.

جایزه وومکس که به‌عنوان جایزه اکسپو جهانی موسیقی شناخته می‌شود، در سال ۱۹۹۹ تأسیس شد. این جایزه از آغاز برای احترام و ارج نهادن به موارد برجسته موسیقی جهان در سطح بین‌المللی و با اذعان به تعالی موسیقی، اهمیت اجتماعی، موفقیت تجاری، تأثیر سیاسی و یک عمر دستاورد هنری معرفی کرده و بنیان نهاده است. هر سال نیز در ماه اکتبر همزمان با رویداد وومکس، جایزه‌ای به یک نفر که شایسته این عنوان در جهان است داده می‌شود. از سال ۲۰۰۸ جایزه وومکس برای هنرمند و برای تعالی حرفه‌ای به هنرمندان اهدا می‌شود. این جایزه سال گذشته به کوارتت زهی کرونوس از آمریکا تعلق گرفت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن