دسته‌بندی نشدهموسیقیموسیقی ایران

قبل از خرید سه تار این مطلب را بخوانید

به گزارش کامینگ سون موزیک: بنابراعلام دلشاد موزیک، از قدیم بیشتر مردم سبک موسیقی سنتی را می‌پسندند، بر این اساس تنوع سازهای سنتی در ایران زیاد است، یکی از این سازهای ملی و کهن سه تار است.

اگر علاقه‌مند به تک نوازی هستید، در بین سازهای دستگاهی اصیل ایرانی سه تار بهترین گزینه است. همچنین نسبت به سایر سازهای این خانواده رواج بیشتری دارد.

سه تار با اصالت‌ترین ساز موسیقی است. برای خرید سه تار نباید عجول باشید و هیجانی تصمیم بگیرید. نه تنها زمان خرید بسیار مهم است بلکه رعایت نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم کاملا به خرید یک برند ارجحیت دارد چرا که برند خریدن اصلا تضمین کننده‌ی متناسب بودن سه تار با شما نیست.

ویژگی‌های یک سه تار خوب

به دو خصوصیت ظاهری و صوتی آن توجه شود.

منظور از خصوصیت ظاهری شکل و ظاهر فیزیکی آن است که شامل تناسب ظاهری، تناسب وزنی و هماهنگی فیزیکی با جسم نوازنده است.

خصوصیات صوتی مربوط به شخصیت و نوع صدای ساز است که شنیده نشدن اصوات اضافی و مزاحم، تناسب صدا، نرمی‌و عدم خشونت صوت، شیرینی و خوشایند بودن صدا را در برمی‌گیرد.

راهنمای خرید یک سه تار خوب

سه تار خوب هیچ ارتباطی به مارک آن و سازنده ندارد. تنها روش برای خرید یک سه تار خوب این است که فاکتورهای یک سه تار خوب را بلد باشید یا اینکه به فروشنده اعتماد داشته باشید. ضمنا به این نکته توجه داشته باشید که آب و هوا هم بر خرید تار و سه تار موثر است.

در واقع بهترین زمان برای خرید سه تار از اواسط فروردین تا اواخر مرداد است تا سه تار کمترین تغییرات در چوب را داشته باشد. ضمنا همیشه موقع جابجایی ساز خود در آب و هواهای مختلف، آن را در داخل کاورش قرار دهید تا تغییری در شکل ظاهری ایجاد نشود.

انواع دسته‌بندی سه تار از نظر کیفیت

مشقی، این ساز برای تمرین مور استفاده قرار می‌گیرد.

معمولی که جهت نوازندگی ابتدایی از آن بهره‌گیری می‌شود.

ساز حرفه‌ای که مخصوص نوازندگان حرفه‌ای و ضبط استودیویی یا کنسرت است.

معرفی اجزای سه تار

قبل از خرید سه تار باید اجزای آن را بشناسید، زیرا اگر به فروشنده اعتماد نداشته باشید باید اجزای اصلی که در ادامه متن توضیح داده می‌شوند را موقع خرید تست کنید.

. مضراب سه تار

. کاسه

. خرک

. سیم گیر

. دسته

. صفحه

. سوراخ های روی صفحه

. سر دسته

. گوشی

. پرده

. شیطانک

. سیم

. شیار کنار دسته
مشخصات ظاهری سه تار

بیشتر مشخصات ظاهری یک ساز خوب به کیفیت ساخت و نبود ضایعاتی مثل چسب و یا اتصالات بین سیم و سیم گیرها بر می‌گردد نه زیبایی ظاهری و سطحی! این موضوع سبب ثابت ماندن کوک سه تار و عدم تغییر در نواختن سه تار می‌شود.

نکته مهم دیگر این است که میان کاسه و دسته از نظر وزنی تناسب برقرار باشد. به صورتی که در موقع نوازندگی تعادل ساز به طور کامل برقرار باشد. یعنی طراحی ساز به گونه ای باشد که در زمان نواختن نیازی به صرف نیروی اضافی برای نگه داشتن آن نباشد.
نکات مهم هنگام انتخاب و خرید سه تار

. دسته ساز سنگین و ضخیم نباشد، زیرا بعد از مدتی بر اثر فشار سیم، خم می‌شود یا اصطلاحاً تاب برمی‌دارد.

. دسته ساز با دست و انگشتان هماهنگ باشد، ساز با دسته باریک برای افرادی که انگشت‌های بلند یا تپل دارند، مناسب نیست.

. دسته ساز تاب نداشته باشد، یعنی نباید فاصله سیم اول و آخر در هیچ نقطه‌ای با دسته تغییر کند.

. بافت چوب صفحه و کاسه باید مشخص و بین اتصالات آن روزنه‌ای ایجاد نشده باشد تا صفحه صدادهی مناسبی داشته باشد.

. رنگ پوشش روی ساز خیلی ضخیم نباشد، این ضخامت خفگی صدای ساز را به همراه دارد.

. برای جلای ساز از لاک و الکل استفاده کنید.

. زمان خرید سه تار اواسط فروردین تا اواخر مرداد است، در این بازه زمانی شرایط جوی کمترین تغییرات را در چوب ایجاد می‌کند.

قیمت سه تار

قیمت سه تار بستگی به موضوعات مختلفی دارد. بطور کلی قیمت سه تارهای مبتدی از ۳۰۰ هزارتومان تا ۱ میلیون تومان می‌باشد و سه تارهای حرفه ای با مارک های مختلف تا ۸ میلیون تومان یا حتی بیش‌تر قیمت دارند.

عمده قیمت سه تار به نوع چوب، پرده و کیفیت صدا بر می‌گردد که این موضوع صرفا توسط خود سازنده تعیین می‌شود. یعنی ممکن است که از یک کنده چوب گردو، ۳ عدد سه تار ساخته شود آنهم توسط یک سازنده و با یک کیفیت، ولی دو تای آنها صدای بهتری داشته باشد که در این صورت قیمت بالاتری نسبت به یک ساز دیگر خواهند داشت و قیمت آن را هم سازنده با توجه به تجربه خود تعیین می‌کند.

به هیچ وجه به دنبال مارک نروید و به مشخصاتی که در این متن گفته ایم دقت کنید. برخی از گمنام ترین سازنده های سه تار هستند که بهترین های آنها را می‌سازند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا