موسیقیموسیقی ایران

آهنگی که خلق کردن آن ۶۳۹ سال طول می‌کشد

به گزارش کامینگ سون موزیک: صد‌ها نفر از طرفداران نوعی رویداد موسیقی خاص که روز شنبه در کلیسایی در آلمان اتفاق افتاد شرکت کردند: تغییر آکورد در یک قطعه موسیقایی اُرگ کلیسا که قرار است در مجموع ۶۳۹ سال طول بکشد.

این ارگ خبرساز کلیسای “سنت بورچاردی” شهر “هالبراشتات” از سپتامبر سال ۲۰۰۱ کُندترین اجرای موسیقی را آغاز کرده و این اجرا قرار است نسل به نسل تا سال ۲۶۴۰ میلادی به پایان برسد.

این قطعه موسیقی توسط آهنگساز سرشناس آمریکایی “جان کیج” خلق شده و از سال ۲۰۰۱ اجرایش بر روی ارگ مخصوص که آن هم توسط خود جان کیج طراحی شده، داخل کلیسای قرون وسطی آغاز شده است.

آخرین صدا در شش سال و ۱۱ ماه گذشته همان صدا بوده است و بنابراین تغییر آکورد شنبه یک اتفاق بزرگ در میان طرفداران پروژه ارگ “جان کیج” محسوب می‌شود.

تغییر آکورد به این معنی است که صدای لوله‌های اُرگ تغییر می‌کند و هم به دلیل اینکه صدا‌های جدید اضافه می‌شوند یا صدا‌های موجود پایان می‌یابد. ازینرو شنبه، دو لوله جدید ارگ اضافه شد.

برگزارکنندگان می‌گویند این اجرا یکی از کُندترین اجرا‌های یک قطعه موسیقی ارگ است.

یک کمپرسور در زیرزمین انرژی ایجاد می‌کند تا هوا را به اُرگ وارد کند تا صدایی کششی و پیوسته ایجاد کند.

وقتی تغییر آکورد اتفاق می‌افتد، به صورت دستی انجام می‌شود. روز شنبه، یوهانا وارگاس خواننده سوپرانو و جولیان لمبک ارگ نواز، آکورد را تغییر دادند.

صدای جدید برخی از شنوندگان را به یاد سر و صدای داخل موتورخانه یک کشتی بزرگ انداخت.

خبرگزاری “dpa” آلمان گزارش داد، تغییر بعدی آکورد برای ۵ فوریه سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است.

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=21381

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا