لینک کوتاه:
موسیقیموسیقی ایران

برگزاری نخستین آیین چهارپایه خوانی در شهر تهران

به گزارش کامینگ سون موزیک: محمد سعادت مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۷ و دبیر اجرایی ویژه برنامه چهارپایه خوانی نوجوانان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، با بیان اینکه نخستین آیین چهارپایه خوانی هیئت های نوجوانان با عنوان “بلندا” در شهر تهران برگزار می شود گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیت در اجرای مراسم مذهبی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران این مراسم را با رعایت نکات و اصول صحیح شیوه نامه بهداشتی برگزار می کند.

سعادت درخصوص چگونگی و زمان اجرای این برنامه مناسبتی گفت: مراسم “چهارپایه خوانی” که سالهاست یکی از خاص‌ترین آداب عزاداری در تهران قدیم و از آیین‌های سنتی عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) است؛ امسال از ۳۱ مردادماه تا ۲۸ شهریور با رعایت پروتکل های بهداشتی با مشارکت سازمان اوقاف و امور خیریه استان تهران، مجمع یاس کبود و هیئت وارثان؛ در قالب مراسم کوتاه عزاداری توسط گروه‌های کوچک عزاداری که در هر روز بر سر یک کوچه حضور پیدا می‌کنند برگزار شود.

دبیر اجرایی نخستین ویژه برنامه چهارپایه خوانی نوجوانان شهر تهران با بیان اینکه سازمان فرهنگی؛ پیش از این سابقه اجرای این برنامه را نداشته و به دلیل مقابله با شیوع ویروس کرونا این مدل از اجرای برنامه را انتخاب می‌کند گفت: فرهنگسراهای شهر تهران به عنوان دبیرخانه های ۷۲ هیئت نوجوان عهده دار برگزاری این مراسم هستند. مدیریت‌های فرهنگی هنری هر منطقه به عنوان دبیرخانه مربوطه؛ هیئت‌های نوجوان را شناسایی کرده و ضمن ارسال دعوتنامه برای هر هیئت و مداحان نوجوان جلسات توجیهی و هماهنگی ترتیب خواهند داد.

وی ادامه داد: در قالب فراخوان از بین گروه های علاقمند نوجوان (سه هیئت در هر منطقه) پس از شناسایی، ثبت نام و معرفی می شوند. فرایند این ثبت نام از طریق مراجعه به سایت http://jelveyesoog.farhangsara.ir صورت می گیرد و هیئت های نوجوان می توانند از تاریخ ۲۸ مرداد ماه در این سایت ثبت نام کنند.

سعادت خاطر نشان کرد: با هماهنگی مدیریت فرهنگی هنری هر منطقه ملزوماتی مانند شال ترمه برای مداح، کتیبه، پرچم، سربند و یک چهارپایه روضه تحویل هر هیئت می شود. هر هیئت شامل یک نفر مداح نوجوان و حداکثر ۱۰ نفر سینه زن نوجوان به همراه یک نفر همیار سلامت است که با حضور در یکی از کوچه‌های شهر تهران هر روز از ساعت ۱۹ به مدت یک ساعت از محل فرهنگسرا به سمت کوچه‌های تعیین‌شده حرکت کرده و مراسم عزاداری را برگزار می کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن