موسیقیموسیقی ایران

گشت و گذاری درموسیقی دوران قاجار

به گزارش کامینگ سون موزیک: خواننده این کارعلیرضا آقاجری است و نوازندگان نی و تنبک آن مسعود جاهد و فضل‌الله شهرکی هستند با میکس و مسترینگ بهنام شهرکی. این آلبوم اولین تجربه رسمی این خواننده است و درآینده نزدیک اثردوم خود را مجدداً با همکاری مسعود جاهد منتشر خواهد کرد.

آلبوم «امان از این دل» دارای ۱۴ قطعه و ۸ تصنیف است که تصانیف آن بازخوانی آثار گذشتگان است، اثری با یک رنگ آمیزی متفاوت و روایت گر موسیقی دوران قاجار. آهنگسازان این کار حبیب سماعی، عارف قزوینی، غلامحسین درویش (درویش خان)، علی اکبر شیدا و محمد علی امیر جاهد است و ترانه سرایان آن ابوسعید ابوالخیر، بیدل دهلوی، حافظ شیرازی، عارف قزوینی، سعدی، فائز دشتستانی، علی اکبر شیدا، ملک الشعرای بهار، محمد علی امیر جاهد و طاهره قره العین. عنوان این آلبوم-امان از این دل- از تصنیف معروف امیرجاهد گرفته شده است که از شاهکارهای کم نظیراین شاعر و تصنیف‌ساز است. این اثر مرثیه‌ای است در سوگ ایرج میرزا که برای نخستین بار قمرالملوک وزیری در رثای این شاعر بزرگ آن را در دستگاه سه‌گاه خوانده‌ است. دیگر قطعات این آلبوم شامل«بهار دلکش»، «نازار دلی»، «شورسلمک»، «چهره به چهره»، «ما را همه شب نمی‌برد خواب»،« باد صبا» و… است. از قطعات معروف این آلبوم که شاید بارها به گوش همگان رسیده باشد تصنیف «بت چین» که سال ۱۳۵۷ این قطعه با صدای محمدرضا شجریان درآلبوم گلبانگ شجریان یک شنیده شد. ملودی ساخته علی‌اکبر شیدا و درویش خان است و تنظیم آن برعهده فریدون شهبازیان است که با همراهی نوازندگانی چون فرامرز پایور و هوشنگ ظریف اجرا شده است. اگرچه پیش از شجریان و حتی بعد از او این اثر با صدای خوانندگان دیگرهم شنیده شده است. قطعه معروف دیگر این آلبوم از «خون جوانان وطن لاله دمیده» نام دارد که این کارهم از مشهورترین تصانیف سروده شده عارف قزوینی است که بارها توسط خوانندگان مختلف خوانده شده اما مشهورترین اجرای این قطعه نوستالژی مربوط به سال ۱۳۵۱ و با صدای محمدرضا شجریان و همکاری گروه شیدا به سرپرستی محمدرضا لطفی است که بعد‌ها در سال ۱۳۵۸ این اثر با تنظیم متفاوتی از فرامرز پایور و صدای محمدرضا شجریان و اجرای گروه پایور بازخوانی و در آلبوم «راز دل» منتشر شد.
آلبوم «امان ازاین دل» در دورانی که موسیقی سنتی کمتر توجه است گشت وگذاری خواهد بود به دنیای موسیقی گذشتگان و آشنا شدن با صداهای جدید موسیقی.
امان از این دل
سبک: موسیقی دستگاهی
ناشر: شرکت پارت صدا
سال: مرداد ۹۹
خواننده و نوازندگان: علیرضا آقاجری، مسعود جاهد و فضل‌الله شهرکی

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=18808

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا