موسیقیموسیقی ایران

تولید آلبوم موسیقی «قوم زرگر» در قزوین

به گزارش کامینگ سون موزیک:  به همت واحد موسیقی حوزه هنری قزوین آلبوم موسیقی قوم زرگر (رومانوها) به تولید رسید. در این آلبوم ۱۵ قطعه از سروده‌های؛ نصرت‌الله زرگر، عاشیق دهقان ارومیه‌ای، مهجور خنابی، تیلیم خان، جواد زرگر، محمد زرگر و شعر عامیانه قوم رومانی با عناوینی چون: سال نو، گذشت و رفت، روزگار گذشته، دل من، پسرم، نان و نمک، نورانی، دل دیوانه، چهارده معصوم، پیری، کعبه، بهار آمد، آدم و حوا توسط نصرت‌الله زرگر نوازندگی و خوانندگی شده است.

موسیقی زرگری که در این اثر ارائه شده، دارای آهنگ‌هایی است که به آن‌ها «هاوا» گفته می‌شود. از آن جمله می‌توان به «هاوای زرگری، یتیم زرگری، زرگری شینگیلی، زرگری ترکمنی، گارایلی، شاد گارایلی، دو بیت، مهترخوانی، کلاکُ، ایلیاتی بالا، کینیلو مهترخوانی، رودباری، آغجاقله و شهریاری» اشاره کرد.

بنا بر اعلام روابط عمومی حوزه هنری قزوین، بیشتر مترهای استفاده شده در این آهنگ‌ها که به زبان رومانی خوانده شده‌اند از نوع مترهای ساده‌اند و مدهای به کار رفته در این آهنگ‌ها با فواصل مد شور و دشتی ارتباط‌ انداموار بیشتری دارند.

موسیقی قوم زرگر به علت همنشینی و همجواری با قشقایی‌ها و شاهسون‌ها و همچنین تکیه بر فرهنگ رومانی، لحن خاصی به خود گرفته است. این قوم به هر کجا که مهاجرت کرده موسیقی همان منطقه را به خود گرفته و چیزی به نام موسیقی بومی ندارند.

زرگرهای آبیک و شهریار همان موسیقی عاشقی ترکی را می‌نوازند. موسیقی که در این قوم رایج است به سه زبان رومانی، آذری و فارسی به همراه ساز چگور که ساز اصلی رومانوها است اجرا می‌شود.

استفاده از ساز چگور و شهرت نوازندگان ایل زرگر به «عاشیق» و اختصاص بخشی از موسیقی رومانی به قطعات آذری زبان، نشان‌دهنده پیوندهای عمیق و انداموار موسیقی رومانوها با موسیقی عاشیقی در آذربایجان است.

تولید این آلبوم توسط حسام‌الدین ناصری (صدا برداری، ضبط و میکس)، مصطفی عبادی (ناظر ضبط) و حسین میثمی (ناظر پژوهش) به اتمام رسیده و آئین رونمایی از آن در آینده نزدیک برگزار خواهد شد.


لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=18138

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا