لینک کوتاه:
موسیقیموسیقی ایران

مرحوم رسول‌بخش زنگشاهی یکی از ستون‌های سترگ موسیقی بلوچی

به گزارش کامینگ سون موزیک: استاد رسول‌بخش زنگ‌شاهی جمعه (سوم مرداد) بر اثر بیماری قلبی و ریوی درگذشت تا فرهنگ و موسیقی ایران در سوگ یکی دیگر از بزرگان فرهنگی خود بنشیند.

علی مغازه ای ضمن ابراز تاسف از درگذشت استاد رسول بخش زنگ‌شاهی گفت: او نوازنده بزرگ قیچک یا سرودی (نام بلوچی ساز قیچک) بود. که بعد از اساتید بی بدیل نظیر پهلوان بلند زنگ‌شاهی از ستون‌های موسیقی اصیل بلوچی بود.

تکنیک بی بدیل و تبحر نوازندگی مرحوم زنگ‌شاهی مورد اجماع تمام اساتید موسیقی بلوچستان بود و به‌راستی باید از این هنرمند فقید با عنوان یکی از راویان بزرگ موسیقی بلوچی یاد کرد.

مغازه ای افزود: امروزه در بلوچستان نوازندگان بزرگ سرود ( قیچک) به تعداد انگشتان دو دست رسیده و چندی پیش هم استاد علی محمد بلوچ، دیگر نوازنده نامی قیچک بلوچستان دار فانی را وداع گفت. امروز احمد وطن خواه و خداداد زنگ‌شاهی از معدود اساتید باقی مانده موسیقی بلوچی هستند و امیدوارم بیشتر از قبل قدر این عزیزان را بدانیم.

این پژوهشگر موسیقی نواحی افزود: هرچند مرحوم رسول‌بخش زنگ‌شاهی از مدت‌ها قبل به دلیل کهولت سن و بیماری توانایی نوازندگی نداشت؛ اما فقدان این بزرگ مرد موسیقی بلوچستان ضایعه ای بزرگ و جبران ناپذیر برای موسیقی نواحی ایران و مخصوصا بلوچستان خواهد بود.

رسول بخش زنگشاهی (زادهٔ ۱۳۲۰ در آشار مهرستان – درگذشتهٔ ۲ مرداد ۱۳۹۹) نوازندهٔ قیچک و هنرمندِ موسیقی نواحی بلوچستان، از سن ۱۴ سالگی فراگیری ساز قیچک (سرود) را نزد پدرش آغاز کرد و بیش از ۶۱ سال به نوازندگی و آموزش موسیقی در بلوچستان پرداخت. از میان ۲۲ فرزندِ وی، ۲ پسرش «ندیم» و «سهیل» در حیطهٔ نوازندگی فعالیت می‌کنند. وی در کشورهایی مانند فرانسه، سوئد، بلژیک، آلمان، سوئیس، ایتالیا، پرتغال، کویت و امارات متحده عربی کنسرت‌ برگزار کرد.

استاد زنگشاهی در سال ۱۳۸۲ مدرک دکتری افتخاری نواختن ساز و قیچک را از کشور انگلستان کسب کرد. او همچنین از دانشگاه پاریس دکترای افتخاری دریافت نمود. وی دارای مدرک درجهٔ یک هنری از شورای ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و در هشتمین جشنوارهٔ موسیقی نواحی ایران مورد تقدیر قرار گرفت و تندیس جشنواره را دریافت کرد. همچنین در سی و دومین جشنوارهٔ موسیقی فجر، به عنوان «چهرهٔ برتر قیچک ایران» تجلیل شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن