موسیقیموسیقی ایران

آلبوم «خطوط بی‌مکان»، کاری از گروه «گاه» منتشر شد

به گزارش کامینگ سون موزیک:  حمید مرادیان (سنتور)، بابک کوهستانی (ویولون، ویولا) و نگار بوبان (عود)، سه‌گانه‌ «گاه» را تشکیل می‌دهند که پس از دو آلبوم «باغ‌های معلق انگور» و «خلوت بی‌زمان» و در ادامه مسیر و تفکرشان برای آفرینش موسیقی چند بعدی این سومین اثر را خلق و ارائه کرده‌اند.

در بروشور اثر آمده است، این مجموعه تلاشی است برای کنار هم نشاندن سه فرهنگ موسیقی آرامی، سِلتی و دستگاهی ایران. مجموعه‌ای که خواهید شنید بر مبنای بداهه‌ای شکل گرفت که بنای آن از ابتدا تلاش برای هم حس شدن و نزدیک شدن سه زیبایی‌شناسی به هم، فارغ از تفاوت های ظاهری موجود بین آنها بود. موتیف‌های موسیقایی اولیه که بداهه ها بر پایه آن آغاز شد اغلب از گنجینه موسیقیِ هر یک از سه فرهنگ یاد شده، گزین شدند و در طی بداهه نوازی های گروهی با خلاقیت هر نوازنده در تعامل با دو تن دیگر در قالبی جدید ارائه شدند.

در بخشی دیگر نیز به قلم محمدرضا درویشی، پژوهشگر و موسیقی دان سرشناس کشورمان می خوانیم که: «خطوط بی مکان؛ این نامی است که نخبگان و پدیدآورندگان این مجموعه بر این موسیقی نهاده‌اند. من اگر جای آنها بودن می‌گفتم خطوط بی‌مکان و بی‌زمان. حال فرصت آن نیست که وارد مقولات فیزیک شویم. ولی وقتی خودشان از مکان سخن می‌گویند لاجرم بعد زمان به میان می‌آید. خطوط بی‌مکان درست است از آن جهت که سه نوازنده در سه بعد مختلف یعنی در سه هستی و سه مکان مختلف مرتبط باهم دست به بداهه‌سرایی می‌زنند. یکی در موسیقی دستگاهی، یکی در موسیقی آرامی و یکی در موسیقی پتناتونیک؛ و جملگی هم‌نوا؛ اگرچه «بی‌مکان» با هم، هم‌آوایی می‌کنند و فرازوفرودهای دلنشین دارند. اما زمان را از کدام دید باید دید و مکان را؟ زمان در بعد متناهی از دیدگاه انسان دچار تغییرات می‌شود و مکان نیز. از نظر برخی فیزیکدانان بدون بعد مکان، زمان معنا ندارد. در واقع زمان بدون مکان از نظر آنها صرف نظر است و تئوری. حال به این مجموعه بازگردیم؛ «خطوط بی‌مکان»، مکان به چه معنایی است؟ به معنای اقلیم یا به معنای دستان در ساز؟ از هر دو نظر درست است. از نظر اقلیم هر سه نوازنده اقلیم‌های جغرافیای مختلفی را نشان می‌دهند و از نظر دستان، هر سه نوازنده از نظر مکان، دستان‌های مختلفی را در بداهه‌پردازی خود اختیار می‌کنند. این است جوهر و هم رنگی روح آن‌ها در این بداهه بی‌نظیر.»

این آلبوم را موسسه‌ی «آوای مهربانی» منتشر کرده است.

گفتنی است، آلبوم سه نوازی «خطوط بی مکان» از گروهِ گاه توسط آوای مهربانی راهی بازار موسیقی شده و علاقمندان می توانند این اثر را در دو نسخه فیزیکی و آنلاین از مراکز معتبر فروش و یا سایت های شناخته شده موسیقی به صورت قانونی تهیه نمایند.


لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=17239

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا