موسیقیموسیقی ایران

لغو جشنواره موسیقی «رپ»

به گزارش کامینگ سون موزیک: بنابر اعلام ستاد برگزاری جشنواره تابستانی موسیقی «الراب» (رپ)، برگزاری این رویداد به دلیل تعیین تکلیف‌نشدن جوایز برگزیدگان دوره قبلی آن در هاله‌ای ابهام است.

بنابر گفته مدیر جشنواره، با توجه به اینکه هنوز بودجه کافی برای پرداخت بدهی‌های دوره گذشته و نیز اعطای جوایز برگزیدگان آن تأمین نشده، هنوز تصمیمی برای برگزاری دوره جدید آن اتخاذ نشده است.

پیش‌تر هم سی و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی سمفونیک جِم به دلیل ممکن نبودن حضور گروه‌های هنری از کشورهای مختلف به دلیل شیوع ویروس کرونا، لغو شده بود.

طبق اعلام رایزنی فرهنگی کشورمان در تونس، جشنواره بین‌المللی شب‌های مهدیه (شهری ساحلی در استان المهدیه کشور تونس) پس از جشنواره بین‌المللی کارتاژ که ۵۴ سال قدمت دارد، جزء قدیمی‌ترین جشنواره‌های این کشور آفریقایی محسوب می‌شود.

موسیقی اعتراضی «رپ» در جریان انقلاب تونس در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ که به کناره‌گیری «بن علی» از قدرت و فرارش به عربستان سعودی منجر شد، طرفداران بسیاری پیدا کرد. چرا که حاوی ترانه های انتقادی بود و با روح انقلابی تونسی‌ها سازگاری داشت و از اولین نمونه‌های آن می‌توان به آهنگ «رئیس البلاد» اشاره کرد. این موضوع پایه‌گذار جشنواره «الراب» ‌در تونس شد.

منتقدان هنری معتقدند که این موج با وجود امکانات محدود مالی این خوانندگان، که بیشتر آنها از محله‌های فقیر هستند، سنت‌های موسیقی کلاسیک تونس را متحول کرد و سبک‌های جدیدی در آواز را بنا گذاشت. البته که انتقادهایی هم از ترانه‌های عجیب و غریب این سبک موسیقایی وجود دارد و برخی کارشناسان تونسی معتقدند این آهنگ‌های سخیف می‌تواند به سلامت اخلاقی جامعه آسیب برساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا