لینک کوتاه:
موسیقیموسیقی ایران

بیوگرافی کیوان ساکت آهنگساز، نوازنده برجسته تار و سه تار

به گزارش کامینگ سون موزیک:  کیوان ساکت نویسنده مجموعه کتاب بیایید تار و سه‌تار بنوازیم و کتاب ردیف کاربردی موسیقی ملی ایران، نوازنده و آهنگ‌ساز اهل خراسان است.

کیوان ساکت ۱۴ تیر ۱۳۴۰ در خانواده‌ای فرهنگی در مشهد به دنیا آمد. وی از کودکی با تشویق مادر و پدر خود به موسیقی و نقاشی پرداخت، کیوان در نقاشی شاگرد اساتیدی همچون اُستاد صادق‌پور، در طرّاحی، استاد پیراسته، در رنگ و روغن و آبرنگ نیز شاگرد استاد دوّلّو بود.

کیوان ساکت می‌گوید: اون زمان نت و دولاچنگ اینا برام دشوار بود، پدر و مادرم علاقمند بودن به هنر، مادر من نقاشی می‌کشید و آکاردئون می‌زد برای همین با تشویق خانواده‌ام دنبال موسیقی و نقاشی رفتم.

ساکت اوّلین درس‌های موسیقی را از دایی خویش منوچهر زمانیان در کارگاه موسیقی کودکان و نوجوانان که در آن زمان از سوی صدا و سیمای وقت به مدیریت مرتضی دلشب در مشهد تأسیس شده بود، فرا گرفت. پس از مدت کوتاهی منوچهر زمانیان به دلیل ادامه تحصیل شهر مشهد را ترک کرد. سپس همشهری و دوست زمانیان، حمید متبسم که در آن زمان در دانش‌سرای هنر تهران موسیقی تحصیل می‌کرد به مشهد آمد و در کارگاه موسیقی به تدریس مشغول شد و ساکت نزد او بود.

کیوان ساکت و گروه وزیری

کیوان ساکت در سال ۱۳۷۵ گروه وزیری را تأسیس کرد و آثار زیادی را با این گروه اجرا کرده‌است. او در سال ۱۳۶۹ به دعوت پرویز مشکاتیان به عنوان تک‌نواز به گروه عارف دعوت شد و حاصل این همکاری آثاری نظیر افشاری مرکب، افق مهر، وطن من با صدای ایرج بسطامی، و مقام صبر از ساخته‌های مشکاتیان با تکنوازی تار و سه‌تار کیوان ساکت و آواز علیرضا افتخار است.

از دیگر فعّالیت‌های کیوان ساکت می‌توان به کُنسرت‌های متعدد در داخل و خارج از ایران اشاره کرد. وی ارکستر بزرگ کیوان ساکت را با بیش از ۶۰ نوازنده و خواننده تأسیس کرده و کنسرت‌های متعددی را در تهران با موفقیت اجرا کرده‌است.

کیوان ساکت و نقاشی

ساکت می‌گوید: در سنین نوجوانی و کودکی پیش استادانی چون صادقی پور طراحی و مداد کنترل کار کردم، پیش استاد پیراسته رنگ روغن و مداد رنگی کار کردم، پیش محسن دولو سال‌ها آبرنگ کشیدم و در مسابقات زیادی بارها شرکت داشتم.

شروع تار نوازی استاد کیوان ساکت

کیوان ساکت: در سن فکر کنم ۱۴ یا ۱۵ سالگی به تشویق دایی خودم منوچهر زمانیان که شاگرد یکی از شاگردان استاد کلنل وزیری بود نواختن تار رو شروع کردم.

فعالیت کیوان ساکت در رادیو

کیوان ساکت به مدت ۵ سال در رادیو فرهنگ و برنامه نیستان ردیف موسیقی ایرانی را تجزیه و تحلیل می‌کرد و درس می‌داد، وی در سال ۱۳۷۷ ده‌ها برنامه به سبک گل‌های رنگارنگ با نام نغمه جاویدان نیز ساخت که از رادیو پخش شد.

درجه یک هنری کیوان ساکت

کیوان ساکت سال ۱۳۸۳ موفق به اخذ درجه یک هنری در رشته آهنگسازی و نوازندگی و در سال ۱۳۸۴ نیز از سوی حسن کسایی موفق به دریافت لوح تقدیر شد.

کیوان ساکت در ارکستر سمفونیک بوخوم

کیوان ساکت در سال ۱۳۸۹ به دعوت وزارت خارجه آلمان برای همکاری با ارکستر سمفونیک بوخوم به آلمان دعوت شد و کنسرت موفقی برگزار کرد و این ارکستر سال بعد در افتتاحیه المپیک زنان آثار ساکت را اجرا کرد.
همسر کیوان ساکت

کیوان ساکت و شهین ترشیزی با یکدیگر ازدواج کرده‌اند.

فرزندان کیوان ساکت

کیوان ساکت دارای دو پسر به نام‌های کیارش و سیاوش است.
سبک استاد کیوان ساکت

شیوه مضراب زنی کیوان ساکت منحصر به خودش است و از مهارت‌های او اجرای سرعتی قطعات است. ساکت علاقه زیادی به اجرای قطعات بزرگ موسیقی کلاسیک دارد. وی همچنین کوشیده است تا نگرشی علمی تر به موسیقی و نوازندگی ایرانی داشته باشد و نیز در نواختن تار و ابداع تکنیک‌های نو پس از استاد وزیری ابداعات و تغییراتی ایجاد کند.

آلبوم‌ها و اجراها کیوان ساکت

«جامه دران» تکنوازی تار و تنبک در اصفهان، شور و چهار گاه
«سبکبال» اجرای ۱۸ چهارمضراب نوشته شده در کتاب سبکبال
«ای وطن» بازسازی و اجرای برخی آثار استاد علینقی وزیری با آواز فاضل جمشیدی و پیانو هومن خلعتبری
«آشنایی با آواز دشتی» اجرای برخی درس‌های دفتر دوم شیوه نوین آموختن تار و سه تار
«فسانه» اجرای ابو عطا، راست پنجگاه با ارکستر وزیری با صدای ایرج بسطامی
«دیدار شرق و غرب» (مرغ سحر) اجرای مرغ سحر با صدای فاضل جمشیدی و نیز اجرای ۸ آهنگ معروف جهان از ساخته‌های مشاهیر غرب با تار و همراهی پیانو مازیار حیدری
«قاصدک» تکنوازی سه‌تار به همراهی دکلمه شعر توسط ژاله صادقیان از آثار شاعران معاصر
«شرق اندوه» اجرای تار و ارکستر زهی در دو بخش نخست: ایرانی و سپس: موسیقی دوران مختلف غرب با همکاری اُمید نیک‌بین، نوید مصطفی‌پور و بهنام ابوالقاسم.
«بی‌کاروان کولی» اجرای آثاری از ساخته‌های ساکت با ارکستر وزیری با صدای ایرج بسطامی در مایهُ شوشتری و شور.
«ماه‌بانو»، تصانیف قدیمی، آواز صدیق تعریف
«شبی بل خورشید»
«یادگار خون سرو»
«زندگی» با صدای سعید لاری
«نغمهٔ مهر» (در ایران منتشر نشده)
آهنگسازی و ساخت و اجرای ده برنامه به سبک «گل‌های جاویدان» به نام «نغمه‌های جاویدان» به سفارش واحد موسیقی صدا و سیما با دکلمهٔ ژاله صادقیان و تک‌نوازی ساکت و حسن ناهید (نی) و محمود محمدی (کلارینت) وسینا جهان آبادی (کمانچه) و با اجرای ارکستر وزیری و صدابرداری آقای صابر و خانم بخشایش و صدای سالار عقیلی، رضا رضایی، محسن روح‌افزا، امیر تفتی و فاضل جمشیدی
ساخت برنامه‌های ۱۵ دقیقه‌ای به نام «قول و غزل»، اجرا با سه تار به منظور شناخت و تجزیه و تحلیل ردیف موسیقی ایرانی به دو روایت یکی آنچه خود در کتاب‌های خویش نگاشته دوم روایت میرزا عبدالله.
«رقص انگشتان» «یادگار سفر مسکو ضبط شده در استودیوی کنسرواتوار چایکوفسکی»
«می‌تراود مهتاب» با صدای سالار عقیلی.
«کی می‌رسد باران» با صدای سینا سرلک و روی اشعار هرمز ناصر شریفی

کتاب‌های کیوان ساکت

کتاب‌های ردیف نوشته شده توسط ساکت توسط مدرسین تار و سه‌تار تدریس می‌شود، برخی از آثار وی عبارت‌اند از:

۱۲ جلد کتاب برای تار و سه‌تار
«بیایید تار و سه‌تار بنوازیم» در ۱۰ جلد که تا کنون ۶ جلد آن چاپ شده‌است. (برای ۵ سال آموزش)
«سبکبال» ۱۸ چهار مضراب برای تار و سه تار
«ده تمرین ۱۰ اتود» برای تار و سه‌تار
«با موج تا کرانه»، نُت تعدادی از آهنگ‌های آلبوم‌های «شرق اندوه» و «شبی با خورشید»
«حرکت دائمی» ۲۰ اتود برای تار و سه‌تار
«چرخ نیلوفری» ۲۰ تمرین برای تار و سه‌تار
«هشت آهنگ معروف جهان». نت آهنگ‌های کلاسیکی که در آلبوم «دیدار شرق و غرب» وجود دارند.
«در سایه سار بید» (۱۵ چهار مضراب ساده

فیلم کیوان ساکت

در سال ۱۳۹۴ مستندی پرتره از زندگی و فعالیت‌های کیوان ساکت توسط مجتبی سعادت ساخته شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن