موسیقیموسیقی ایران

جلد دوم کتاب «ردیف میرزا عبدالله برای تار» به چاپ رسید

به گزارش کامینگ سون موزیک:  جلد دوم کتاب «ردیف میرزا عبدالله برای تار» بر اساس اجرای نور علی برومند با نُت نگاری، تجزیه و تحلیل حسین مهرانی از پژوهشگران و مدرسان حوزه موسیقی توسط انتشارات «ماهور» در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

در جلد دوم این کتاب دستگاه‌های سه گاه، چهارگاه، ماهور، همایون، آواز بیات اصفهان، دستگاه های نوا و راست پنجگاه مورد توجه مولف قرار گرفته است.

در توضیح این مجموعه دو جلدی آمده است: «مجموعه‌ کتاب دو جلدی ردیف میرزا عبدالله دارای دو بخش است. بخش اول که در جلد اول آمده به نظرات و تئوری مؤلف در زمینه‌های مختلفِ مبانی و تجزیه و تحلیل، اصول و قواعد انگشت‌گذاری و مضراب‌گذاری، ثبت، معرفی و نام‌گذاری مُتیف‌ها در دو بخش ساده و مرکّب و همچنین نام‌گذاری فیگور ملُدی‌ها و مرتب کردن آنها بر اساس حروف الفبا ( شامل دوتایی‌ها، پروانه‌ها، پنجه‌ها و تحریرها با کمک گرفتن از ردیف‌های دیگر اختصاص دارد.

بخش دوم، نت‌نگاری و تجزیه و تحلیل گوشه‌های ردیف است که در آن به نگارش دقیق تکنیک‌ها شامل ریتم، فاصله‌ها، علائم سرکلید و متغیرها در متن گوشه‌ها و غیره و جمله‌بندی‌ها و دسته‌بندی‌ها و همچنین نگارش دقیق مضراب‌ها و انگشت‌گذاری‌ها که معرف استیل نوازنده هستند، پرداخته شده است.»


لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=11308

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا