موسیقیموسیقی ایرانهنرمندان

«با خلوت خویشتن» اثر امیرحسین رئوفی منتشر شد

به گزارش کامینگ سون موزیک: اثر امیرحسین رئوفی با عنوان «با خلوت خویشتن» دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادداشتی از پشنگ کامکار منتشر شد.

«با خلوت خویشتن» اثر امیرحسین رئوفی با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط «نشر موسیقی درنگ» منتشر شد و در دسترس مخاطبین قرار گرفت.

این اثر  نواختی مترآزاد در دستگاه نواست که به صورت بداهه و بر مبنای ردیف موسیقی دستگاهی ایران نغمه‌پردازی و اجرا شده است.

پشنگ کامکار درباره این اثر نوشته است: «سنتور، سازی زهی‌کوبه‌ای است، اجرای آواز با این ساز آسان نیست، با امکانات محدودِ ساز سنتور اجرای انواع تحریرها و همچنین غلت، مالش و ظرایف دیگر موسیقیِ آوازی کاری پیچیده است. با دو مضراب و بدون استفاده از حس لامسه بر روی سیم‌های ساز نمی‌توان به راحتی، امکاناتی که دیگر سازهای زهی‌زخمه‌ای و زهی-آرشه‌ای دارند را اجرا کرد همچنین اجرای ویبراسیون به شکل صحیح در توالی مضراب‌ها امکان‌پذیر نیست.

از دیگر پیچیدگی‌های اجرای موسیقی مترآزاد (آوازی) با ساز سنتور، محدودیت کوک را می‌توان نام برد که معمولاً بعد از اجرای چند گوشه‌ی اصلی باید از دیگر گوشه‌ها صرف نظر کرد.

بدلایل ذکر شده نوازندگان سنتور باید بیشتر از دیگر نوازندگان سایر سازها و حتی آوازخوان‌ها تبحر در بسط و گسترشِ یک گوشه را بدست آورند، به صورتی که بتوانند با اجرای دو یا سه گوشه، بداهه‌نوازیِ متنوعی با زمان کافی داشته باشند.

امیرحسین رئوفی نوازنده‌ توانمند سنتور، در این بداهه‌نوازی، با سنتور دوازده خرک (که در گذشته بیشتر معمول بوده است)، با استفاده‌ی مناسب از خرک‌های دهم، یازدهم و دوازدهم و همچنین پوزیسیون چهارم سنتور (پشت خرک‌های زرد) اجرای بسیار خوبی ارائه داده است. وی در این تکنوازیِ نوا، گوشه‌های اصلی و گوشه‌های دارای مقام متفاوت را با جمله‌بندی و تحریرهای متنوع و منطقی در نواختی متعّهد به ردیف، بسیار خوب اجرا و ارائه کرده است.

برای ایشان و تمام فرزندان سنتورنوازی ایران‌زمین که در حفظ و اعتلای سنتور و سنتورنوازی تلاش می‌کنند آرزوی موفقیت دارم.»

گفتنی است، این اجرا در یک نشست و بدون ویرایش‌های دیجیتال در خرداد ۱۳۹۴ توسط مؤلف ضبط خصوصی شده‌است که اکنون پس از گذشت هفت سال به صورت دیجیتال منتشر می‌شود.

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=57974

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا