موسیقیموسیقی ایران

کتاب «تاریخچه موسیقی سنتی» به چاپ چهارم رسید

به گزارش کامینگ سون موزیک: کتاب «تاریخچه موسیقی سنتی» احسان حاجی‌علی‌عسگر به چاپ چهارم رسید. این اثر قرار است به صورت فایل صوتی در دسترس قرار گیرد.

کتاب «تاریخچه موسیقی سنتی» احسان حاجی‌علی‌عسگر به چاپ چهارم رسید و قرار است به صورت صوت در دسترس علاقمندان قرار گیرد.

احسان حاجی‌علی‌عسگر (خواننده و مدرس موسیقی) گفت: کتاب تاریخچه موسیقی سنتی» حاصل گردآوری کلیه مطالب و اطلاعاتی است که راجع به موسیقی سنتی ایرانی از زمان پیدایش آن یعنی صدها سال پیش تا به امروز در دسترس بوده و باقی مانده است.

این هنرمند در ادامه افزود: از جمله اسامی دستگاه‌های آوازی، مقام ها، گوشه، ردیف‌ها و همچنین تمامی آلات موسیقیایی که از آن دوره تا به امروز بوده و هنوز هم بسیاری از آن‌ها در موسیقی سنتی استفاده می‌شود.

وی تاکید کرد: البته چون در دوران دور وسیله‌ای برای ضبط صدا وجود نداشته و خواندن هم نفس به نفس و سینه به سینه انتقال پیدا می‌کند در نتیجه از صدای آوازه خوانان دوران دور اثری در دسترس نداریم و در این کتاب هم قید شده است که هر چه از خواندن باقی مانده تمامی از دوران میرزا عبدالله به بعد است. بسیاری از سازهایی که در آن دوران دور در موسیقی ایرانی استفاده می‌شده متاسفانه دیگر در دسترس نیست و اثرات و اسامی آن‌ها در کتب خطی قدیمی و یا از نقاشی‌های به جا مانده شناخته می‌شوند.

این خواننده خاطرنشان کرد: در این کتاب تصمیم داشتم کلیه اطلاعات مربوط به این سبک موسیقی را که با فرهنگ ایران زمین گره خورده را جمع آوری کنم و به دست علاقمندان این سبک برسانم. خوشبختانه این کتاب مورد توجه قرار گرفت و چندین دوره به چاپ رسیده است. وی در پایان گفت: همچنین در تلاش هستم که این لوح را در قالب صدا به دوستداران این سبک موسیقی تقدیم کنم تا اگر علاقه مندان وقت کافی برای مطالعه آن را نداشتند حداقل بتوانند آن را بشنوند.

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=49790

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا