موسیقیموسیقی ایران

قدردانی از زنده نگه داشتن یادِ«حاج قاسم» با موسیقی

به گزارش کامینگ سون موزیک:  دست‌اندرکاران برگزاری ویژه‌برنامه «مقام حماسه – یادبودی در رثای شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی» در یک نشست رسانه‌ای جزییات این برنامه هنری را تشریح کردند.

نشست خبری مراسم «مقام حماسه» ویژه سالگرد شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی روز دوشنبه ششم دی ماه در بنیاد حفظ و نشر آثار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی (مکتب حاج قاسم) برگزار شد.

محمد مهدی نراقیان مدیر دفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما در ابتدای این نشست خبری با اشاره به جزییات پروژه که روز چهارشنبه هشتم دی ماه در تالار وحدت اجرا می‌شود، بیان کرد: از صبح روز سیزدهم دی ماه سال ۹۸ و شهادت سردار سلیمانی شور و تکاپو جامعه را فرا گرفت و اهالی هنر تلاش کردند تا در ثبت و ضبط آثار مرتبط با حاج قاسم سلیمانی اقداماتی را انجام دادند و در این مدت خوشبختانه آثار ماندگاری تولید شد که به اعتقاد من در تاریخ ماندگار می‌شوند.

وی افزود: به جرات می‌توانم در این مدت هر هفته ما در جلسات طرح و برنامه خودمان ایده‌های مختلفی برای تولید آثار موسیقایی مرتبط با سردار سلیمانی داشتیم. امسال هم به پیشنهاد مکتب حاج قاسم قرار بر این شد که ویژه برنامه‌ای موسیقایی با موضوع حاج قاسم تولید و شرایطی را فراهم کنیم که از دست‌اندرکاران این حوزه نیز قدردانی شود. به همین منظور مراسمی به نام «مقام حماسه» روز چهارشنبه در تالار وحدت اجرا می‌شود و دوستان ما گلچینی از آثار منتخب موسیقایی مرتبط با حاج قاسم را در حضور رییس مجلس شورای اسلامی پیش روی مخاطبان قرار می‌دهند.

مدیردفتر موسیقی سازمان صدا و سیما گفت: قطعاتی که برای این اجرا در نظر گرفته همه برگرفته از آثاری است که در دو آلبوم «اروند» و «سرباز» پیش روی مخاطبان قرار گرفته است. ضمن اینکه در بخش ارکستر پاپ منتخبی از قطعات تولید شده عرصه پاپ در اولین سالگرد شهادت حاج قاسم با صدای بهرام پاییز، عرفان عرفانیان و علیرضا افتخاری و بخشی از سمفونی «اقتدار و شهادت» ساخته مجید انتظامی اجرا می‌شوند.

نراقیان درباره برنامه‌های دیگر سازمان صدا و سیما در حوزه تولید آثار موسیقایی مرتبط با حاج قاسم و حضور کمرنگ برخی از خوانندگان مطرح در این عرصه تصریح کرد: معتقدم درباره حاج قاسم طیف‌های زیادی در گونه‌های مختلف کار کردند در عین حال ما از گذشته تا به امروز آماده همکاری با خوانندگان و هنرمندانی هستیم که علاقه‌ای برای حضور در این عرصه دارند. بنابراین از همین جا آمادگی خودم را برای هرگونه همکاری در حوزه تولید آثار موسیقایی اعلام می‌کنم.

وی درباره حضور این اثر برای جشنواره موسیقی فجر تاکید کرد: در صورت آمادگی و درخواست ستاد جشنواره موسیقی فجر ما در این رویداد حضور پیدا می‌کنیم. اگر درخواست داشته باشند حتماً آمادگی داریم ولی بعد از اجرای سال ۹۸ در افتتاحیه، دیدیم عرصه را تنگ‌تر کردند. برای همین داوطلب نشدیم اما اگر دوستان درخواست داشته باشند، حضورمان باعث افتخار است.

آرش امینی رهبر ارکستر سمفونیک سازمان صدا و سیما هم درباره جزییات این برنامه اظهار کرد: از پاییز سال ۹۹ بود که بعد از گذشت یک سال خبر رسید که یک آلبوم با موضوع سردار سلیمانی به نام سرباز به آهنگسازی آرمان مهربان توسط سازمان صدا و سیما تولید شده است. ما در این چارچوب بود که با تمام مشقت‌ها کار را ضبط کردیم کار بعدی که تولید شد اثری به نام اروند به آهنگسازی امیرحسین سمیعی بود که تحت عنوان «اروند» پیش روی مخاطبان قرار گرفت. هر دوی این آثار برای ما آثار جذاب و دل‌نشینی بودند. که هم در حوزه آهنگسازی و هم در حوزه شعر توانسته بود دربرگیرنده مفاهیم خوبی در عرصه‌های مرتبط با موضوعی که در نظر گرفته بودیم باشد. امروز هم بعد از دو ماه کار مشغول آماده سازی هستیم که منتخبی از این دو آلبوم را در تالار وحدت منتشر کنیم که امیدوارم بتواند مورد توجه شنوندگان قرار گیرد.

وی افزود: طبیعتاً به دلیل حضور تعداد بالای نوازندگان و گروه کُر ما کار سختی را برای اجرای این کنسرت داریم کما اینکه موضوع کرونا و حفظ سلامتی نوازندگان برای ما بسیار اهمیت داشت. اما آنچه برای ما مهم بوده و هست اجرای اثری با کیفیت در ایامی سخت با هدفی ارزشمند است که برای آن برنامه‌ریزی زیادی داشتیم و البته تمرینات مستمری را هم برای تحقق چنین موضوعی در نظر گرفته‌ایم.

محمدرضا عقیلی آهنگساز و رهبر ارکستر موسیقی پاپ سازمان صدا و سیما هم در این نشست گفت: وقتی خبر شهادت حاج قاسم را شنیدم من در مسافرت بودم اما وقتی دوستان با بنده تماس گرفتند و اعلام شد که کارهایی در این زمینه تولید شود من درگیر پروژه‌های مختلفی شدم که بتواند به سهم خود یادبود حاج قاسم سلیمانی را گرامی بدارد. ما در این مدت قطعات زیادی را هم تولید کردیم و شرایطی را فراهم کردیم که منتخبی از این آثار در قالب پروژه‌ای منسجم برای ارکستر کلاسیک و پاپ تنظیم و در معرض تماشای شنوندگان قرار دهیم.

وی ادامه داد: قطعاتی که در این کنسرت اجرا می‌شوند مشتمل بر قطعاتی در حوزه موسیقی پاپ است که ما کوشیده‌ایم در ساختاری منسجم و درست آن را به مخاطبان ارائه دهیم. آنچه برای ما مهم است تلفیقی از سازهای آکوستیک و الکترونیک است که بتواند ساختار منسجمی را پیش روی تماشاگران قرار دهد. ما در این کنسرت علاوه بر قطعاتی که به آن اشاره شد از حضور هنرمندان لبنانی نیز استفاده کردیم که با حضور نوازندگانی از سازهای زهی و سازهای ارکستر پاپ به همراه گروه کُر بدنه اصلی کنسرت ما را تشکیل می‌دهند.

امیرحسین سمیعی مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و خواننده کنسرت پیش رو ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی توضیح داد: یک مجموعه سه گانه ای در نتیجه همکاری ارکستر سمفونیک سازمان صدا و سیما و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تولید شده که به نوعی همه اینها زیر سایه شهید سلیمانی قرار دارد. فضایی که بخش سوم آن نیز به زودی منتشر می‌شود. من امیدوارم چنین کارهایی بتواند ذره‌ای از رشادت‌ها و فداکاری‌های حاج قاسم سلیمانی را پوشش دهد.

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=49519

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا