موسیقیموسیقی ایران

توضیح دختر هوشنگ ابتهاج درباره عدم انتقال پیکر پدرش به ایران

به گزارش کامینگ سون موزیک:  دختر هوشنگ ابتهاج درباره انتقال پیکر این شاعر به ایران اعلام که امیدوارند به زودی تشییع پیکر سایه در ایران برگزار شود.

پیکر هوشنگ ابتهاج شاعر و پژوهشگر ایرانی قرار بود پنجشنبه ۲۷ مرداد‌ماه ۱۴۰۱ از مقابل تالار وحدت تشییع شود که این مراسم به دلیل تاخیر در انتقال پیکر او از آلمان به ایران به تاخیر افتاد.

حال یلدا ابتهاج دختر او درباره این موضوع در صفحه مجازی خود نوشته است: «تا به امروز، تحسین و اشاعه زیبایی و نیکی، هم تلاش من بوده، هم انگیزه ام. همانطور که «زیبائی» را نمی شود به بند کشید که «پری رو تاب مستوری ندارد»، زشتی هم سر انجام بر ملا می شود. به روح ما پنجه می کشد، می آزارد و ناامید می‌ کند. پس بگذار آینهٔ زیبایی ها باشیم نه زشتی ها.

به یاد جملهٔ عمیق احسان یارشاطر می افتم: «امیدوارم که نیکی همیشه به چشم تو زیبا بیاید». نیکی را زیبا دیدن، آدمیزادگی است.

و این روزها که ما و شما مردم ایران و جهان زبان پارسی، در غم از دست دادن پدر، شاعر بزرگ ایران که یک قرن در ستایش زیبایی، عدالت و درستی سرود، در سوگ نشسته ایم، متاسفانه شاهد خامی هائی بودیم که بازگشت پیکر او را به وطن تا به امروز به تاخیر انداخته. بی حرمتی به ساحت او و پیکر او که در هر آیین و مرامی ناپسند است بخشودنی نیست، از جانب هر کسی، حتی نزدیکان او، بی حرمتی به مردم ایران است. با اقداماتی که اینجا در آلمان ما سه فرزند او انجام داده ایم امید داریم تا در روزهای آینده بتوانیم او را در آخرین سفرش در بازگشت به زادگاهش بین مردمی که دوست شان داشت و برای آنان سرود همراهی کنیم.

با قسمتی از سروده ای از او که سال ۱۳۹۹ در کلن سروده به این انتظار می نشینیم:

گفتم این کیست که پیوسته مرا می‌خواند

خنده زد از بنِ جانم که منم، ایرانم

گفتم ای جان و جهان، چشم و چراغِ دل من

من همان عاشقِ دیرینه جان‌افشانم

به هوایِ تو جهان گردِ سرم می‌گردد

ورنه دور از تو همین سایه سرگردانم»

روز گذشته خانه موسیقی اعلام کرده بود: به نقل از منابع آگاه و اطرافیان زنده یاد هوشنگ ابتهاج اختلافات جدی میان فرزندان سایه باعث شده انتقال پیکر او به ایران متوقف شود و با توجه به اینکه این ماجرا در حال حاضر در محاکم قضایی آلمان در حال پیگیری است مشخص نیست پیکر این شاعر دیرپا و پرآوازه چه زمانی به کشورمان منتقل می شود.

دادستانی آلمان به دلیل شکایت یکی از دختران این شاعر فقید، ضمن ممانعت از انتقال پیکر وی به کشور تصمیم گیری در این مورد را به ارائه نتایج تحقیقات موکول کرده است. همچنین با پی گیری های بعمل آمده مشخص شد که دادگاه رسیدگی به شکایت فرزند سایه روز دو شنبه هفته جاری برگزار می شود.

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=61115

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا