موسیقیموسیقی ایران

«تار مجنون، موی لیلی» روی صحنه ماند

به گزارش کامینگ سون موزیک: امیر عبدالحسینی دبیر ستاد بزرگداشت حکیم نظامی درباره تداوم برنامه‌های بزرگداشت این شاعر ایرانی سخن گفت.

امیر عبدالحسینی دبیر ستاد بزرگداشت حکیم نظامی ضمن اشاره به تداوم برنامه‌های بزرگداشت این شاعر ایرانی در سال ۱۴۰۱، برگزاری کنسرت «تار مجنون، موی لیلی» توسط گروه هم‌نوازان «حصار» به سرپرستی علی قمصری را یکی از برنامه‌های موفق این ستاد در عرصه موسیقی دانست که روزهای ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت در تالار وحدت روی صحنه رفت و به مدت ۳ شب دیگر برای روزهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تمدید شد.

وی درباره برگزاری این کنسرت ادامه داد: قرار بود که کنسرت «تار مجنون، موی لیلی» همزمان با هفته بزرگداشت حکیم نظامی در اواخر اسفند ماه ۱۴۰۰ برگزار شود اما به دلیل تراکم برنامه‌های متعدد هنری ستاد در عرصه‌های هنرهای تجسمی، هنرهای سنتی، اجراهای نمایشی، نشست‌های علمی، رونمایی نسخه‌های درخشان از «پنج‌گنج» نظامی و همچنین مجموعه کنسرت‌های دیگر این ستاد از جمله «آفاق عشق نظامی» با اجرای گروه بی دل و به خوانندگی حسام‌الدین سراج در ۱۸ و ۱۹ اسفند و کنسرت «بزم‌آرایی خسرو در شکارگاه» از ساخته‌های قدیمی فرهاد فخرالدینی که توسط ارکستر سازهای ملی به رهبری علی اکبر قربانی و با خوانندگی وحید تاج و اشکان کمانگری ۲۰ و ۲۱ اسفند سال گذشته در تالار وحدت روی صحنه رفت، بخشی از برنامه‌های این ستاد از جمله کنسرت «تار مجنون، موی لیلی» به بهار ۱۴۰۱ موکول شد. بر این اساس با برنامه‌ریزی شهرام صارمی که اجراهای موسیقی در ستاد بزرگداشت حکیم نظامی را دنبال می‌کرد، اجرای این کنسرت در تعطیلات عید سعید فطر ساماندهی شد.

دبیر ستاد بزرگداشت حکیم نظامی عنوان کرد: با تأکید محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمود شالویی دستیار ویژه وزیر و رئیس ستاد بزرگداشت حکیم نظامی، مقرر شد برنامه‌های این ستاد فقط به هفته بزرگداشت این شاعر پارسی در اسفند ماه محدود نشود و همان‌گونه که منظومه‌های درخشان «خسرو و شیرین»، «لیلی و مجنون»، «مخزن‌الاسرار» و «هفت پیکر»، فرازمانی و فرامکانی است و به زمان و جغرافیا محدود نمی‌شود، برنامه‌های متعدد ستاد بزرگداشت این شاعر ایرانی در طول سال جریان خواهد داشت.

وی افزود: همانطور که در عرصه هنرهای تجسمی نمایشگاه «پنج‌گنج» که روز ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ و همزمان با روز بزرگداشت حکیم نظامی در موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح شد و اقبال و استقبال قابل‌توجه علاقه‌مندان در ایام نوروز را به همراه داشت، تا ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ دارد.

این پژوهشگر و مدرس هنر توجه به هنر جدید و رویکرد چندرسانه‌ای را از جمله عوامل موفقیت کنسرت «تار مجنون، موی لیلی» برشمرد و گفت: علی قمصری از هنرمندان جوان و توانمند و خوش ذوقی است که نگاهی خلاقانه و نوآورانه در عرصه هنر موسیقی اصیل را دنبال می‌کند و همین خلاقیت و نوآوری وجه متمایز آثار اوست. شاید بی‌راه نباشد که بگویم مجموعه فعالیت‌های او تحت عنوان «تار ایرانی» طی یک سال اخیر سهم قابل توجهی در معرفی این ساز ایرانی و امکانات گسترده آن در نگاه ملی و حتی بین‌المللی داشته و هم‌نشینی نواهای موسیقی ملی با آواهای موسیقی نواحی و مقامی ایرانی، اهمیت فرهنگ فولکلوریک و گذشته درخشان تاریخ هنر ایران را بازخوانی و بازاجرا کرده است.

این مدیر هنری با یادی از هنرمند فقید خسرو سینایی مطرح کرد: زنده یاد خسرو سینایی در مقدمه‌ای که بر یکی از کتاب‌هایم نوشت، تک‌رشته‌ای بودن در عرصه هنر را کافی نمی‌دانست و به تأثیر هنرهای چند رسانه‌ای و بینارشته‌ای در زبان و بیان هنر معاصر و ضرورت آن در رویدادهای جریان‌ساز هنر اشاره و تأکید داشت. نکته‌ای که علی قمصری در این کنسرت با افزودن جذابیت‌های هنرهای نمایشی در بیان روایی داستانی شنیداری از آن بهره گرفت و رضا موسوی هم با کارگردانی بسیار خوب به ویژه با طراحی جلوه‌های نور و تصویر، بهره‌مندی از فرم و سایه، حرکت گروه کُر و استقرار خوانندگان به جذابیت و تأثیرگذاری اجرای این کنسرت افزود.

عبدالحسینی در ادامه به سایر اعضای گروه هم‌نوازان حصار و نوازندگان و خوانندگان کنسرت اشاره کرد که علاوه بر توانایی اجرا و بهره‌مندی از تکنیک لازم از روحیه جوانی و شادابی و انرژی قابل توجهی برخوردارند و همین خصوصیات در اجرای آنها به مخاطب و تماشاگر منتقل شده است.

وی در پایان گفت: برگزاری هفته فیلم حکیم نظامی، برگزاری کنسرت «عاشقانه‌های خسرو و شیرین» توسط ارکستر سمفونیک و به رهبری لوریس چکناواریان، ساماندهی و اجرای کنسرت «گفت و شنید» از ساخته‌های پیمان سلطانی، اجرای اپرای عروسکی «لیلی و مجنون» توسط بهروز غریب‌پور و انتشار نسخه نفیس «پنج‌گنج» نظامی متعلق به گنجینه مدرسه شهید مطهری که به ثبت جهانی هم رسیده، بخشی دیگر از برنامه‌های اعلام شده توسط ستاد حکیم نظامی است که ان‌شاءالله و به فضل خداوند با حمایت محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تأکید محمود شالویی دستیار ویژه وزیر و رئیس ستاد بزرگداشت حکیم نظامی و همراهی مجموعه معاونت هنری، بنیاد رودکی و سایر نهادهای متولی در سال ۱۴۰۱ و در راستای پاسداشت مفاخر فرهنگی ایران اسلامی ساماندهی و به مردم شریف و هنردوست تقدیم خواهد شد.

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=56792

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا