موسیقی ایران

قطعه‌ای از پویا سرایی با فرم کنسرتینو

به گزارش کامینگ سون موزیک:  “کنسرتینو شماره یک برای دو سنتور و ارکستر سمفونیک” از ساخته‌های پویا سرایی آهنگساز و نوازنده موسیقی ایرانی توسط نشر “استرن وسترن میوزیک” به‌صورت بین‌المللی منتشر شد.

کنسرتینو قطعه‌ای برای یک ساز تک‌نواز و ارکستر است که نقش اصلی در آن را سازِ تک‌نواز ایفا می‌کند.

پویا سرایی که در سال‌های اخیر در عرصه‌های مختلف آهنگساز و نوازندگی سنتور فعالیت‌های مستمری داشته، درباره این اثر توضیح داد: موسیقی این کنسرتینو در مایه اصفهان است، کما اینکه در این اثر توجهم بیشتر معطوف به استفاده از خطوط کنترپوانتیک برای بافت‌های همراهی‌کننده بوده است. بخش کادانس این کنسرتینو نیز در مایه اصفهان است.

وی ادامه داد: سازهای ایرانی در طول سده اخیر و پیدایش ارکسترهای مختلف هنوز در نقش تک‌نواز کنسرتو حضوری کم‌فروغ داشته‌اند به‌طوری که تاکنون آثار اندکی با فرم کنسرتینو برای سازهای مختلف ایرانی و ارکستر نوشته و ضبط شده است. البته تاکنون استادانی مانند فرامرز پایور-حسین دهلوی، اردوان کامکار، کامبیز روشن روان-پرویز مشکاتیان، قطعاتی برای سنتور و ارکستر تصنیف کرده‌اند.

پویا سرایی از سال 1394 در زمان مدیریت هنری علی رهبری در ارکستر سمفونیک تهران در فهرست آهنگسازان ارکستر سمفونیک معرفی‌شده به کمپانی “ناکسوس” قرار گرفت. این هنرمند همچنین در دو مجموعه صوتی و تصویری از گروه “شیلر” سنتور نواخته که این آثار به‌تازگی از لیبل سونی در سراسر جهان عرضه شده بود.

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=4179

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا