رویدادموسیقی ایرانهمایش

رونمایی از دف کوکی و کولک دو ساز ابداعی ایرانی

به گزارش کامینگ سون موزیکدو ساز دف کوکی و کولک از سازهای ابداعی هنرمندان موسیقی ایران در برنامه ساز نو از سلسله برنامه‌های موسیقی فرهنگسرای سرو با حضور استادان موسیقی رونمایی می‌شود.

مدیر فرهنگی هنری منطقه ۶ شهرداری تهران با بیان آنکه توجه به هنر موسیقی و ارائه نگاه تازه به این هنر فاخر یکی از راه های رشد موسیقی در هر جامعه ای است، افزود: یکی از شیوه های روزآمد کردن هنر موسیقی توجه به ساز های ابداعی است که آواهای موسیقایی تازه ای را برای این هنر به همراه خواهد داشت.

ناصر امین زاده با اشاره به آنکه ساز نو، نام ویژه برنامه ای است که به رونمایی از ساز های ابداعی هنرمندان خلاق موسیقی می پردازد، گفت: در این برنامه به رونمایی از ساز های ابداعی دف بادی یا دف کوکی و ساز کولک که تلفیقی از ساز سنتی تنبک و ساز کلمبیایی کاخون است و از سازهای جذاب مجید آذری پوراست خواهیم پرداخت، که علاوه بر شکل نوآورانه، صداهای تازه ای را نیز به گنجینه موسیقایی ما افزوده است.

مدیر فرهنگی هنری فرهنگسرای سرو یادآور شد: از ویژگی های منحصر بفرد دف بادی یا دف کوکی، کوک شدن پوست دف می باشد. این کوک شدن موجب تنظیم دف با انواع نواها و موسیقی ها می شود.

وی با بیان آنکه ساز دیگری که از آن رونمایی می شود، کولک نام دارد گفت: هدف مجید آذری پور از ساخت این ساز ابداعی، نخست به وجود آوردن فضایی است که صدای تازه ای را به موسیقی ما بیفزاید و دیگر اینکه حرمت ساز را حفظ و نگاه دارد؛ چراکه این ساز، تلفیقی از ساز های تنبک و کاخون کلمبیایی است.

امین زاده افزود: آذری پور به نوع استفاده از ساز کاخون نقد هوشمندانه ای دارند؛ زیرا برای نواختن این ساز کوبه ای کلمبیایی، روی ساز می نشینند و می نوازند و این نوعی در فرهنگ ما تقلیل و تحقیر موسیقی به حساب می آید. وی ضمن تلفیق سازهای تنبک و کاخون که صدایی تازه را به ارمغان آورده است، ساز را به گونه ای طراحی نموده اند که بر روی دوش و کول نوازنده قرار می گیرد و به همین سبب آن را کولک نامگذاری کرده اند.

مجید آذری پور سال ۱۳۳۹ در شهر اصفهان و خانواده‌ای اهل موسیقی و هنر بدنیا آمد. از کودکی با موسیقی آشنا شد و نزد اساتید بزرگواری چون پورابوطالب ، جمشید محبی و شادروان ناصر فرهنگ فر نواختن تنبک را آموخت و در سال ۱۳۵۶ در مسابقات دانش‌آموزی استان اصفهان رتبه نخست را کسب کرد.

در کنار اموختن موسیقی مجید نوجوان حرفه نجاری را آموخت و پس از تحصیلات دانشگاهی عشق به چوب باعث شد تا این کار را به صورت حرفه‌ای دنبال کند.

سال ۱۳۶۱ از کارگاهی کوچک در حیاط منزل پدری کار ساختن ساز را با تنبک و سنتور را آغاز کرد. تلاش فوق‌العاده وی برای ارتقاء سطح سازهای موجود و ابداع سازهای جدید در سال ۱۳۸۴ و با ابداع دف قابل کوک آغاز شد و بهبود آن با قابلیت استفاده از هوای فشرده برای کلیه سازها رسیده و هم اکنون با راهنمایی استاد حسین علیزاده نمونه آن برای تار نیز ساخته شده است. آخرین ابداع آذری پور ساز کولک است که با قابلیت استفاده بجای تنبک و کاخن و … می تواند به تنهایی جایگزین مناسبی برای بسیاری از سازهای کوبه‌ای باشد.

آیین رونمایی و اجرا با این دو ساز روز جمعه (ششم دی ماه)، ساعت ۱۵ در فرهنگسرای سرو برگزار می شود.

لینک کوتاه مطلب : https://comingsoonmusic.ir/?p=3690

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا